Pri rozhodovaní o stavbe fotovoltickej elektrárne najčastejšie rozhodujúce slovo majú peniaze. Nielen, koľko to ušetrí, ale aj koľko to bude stáť. Výsledkom často býva kompromis vo veľkosti akumulátora, výkonu meniča či počtu solárnych panelov a tým, aj možnej celkovej výroby vlastnej elektriny. A hodnota „koľko“ je závislá nie len od počtu a výkonu panelov, ale aj od ročného obdobia.
Takáto kompromisná elektráreň nemusí byť technický problém, ak je prifázovaná k distribučnej sústave. Jednoducho ak menej svieti, a teda menej sa vyrába, zvyšok si „pricucne“ z káblov na ulici a domácnosť funguje normálne ďalej. A zaplatí len za dokúpenú elektrinu k doplneniu vlastnej produkcie. Podobne je to aj s veľkosťou akumulátora. Ak je jeho kapacita menšia, ako je potreba domácnosti na večer a noc, nahradí ju kupovaná elektrina od distribučnej spoločnosti.
V inej pozícii ste, ak sa snažíte o ostrovnú prevádzku, teda o úplnú nezávislosť od distribútora. Každý kompromis znamená nie len zníženie výkonu vlastnej FVE, ale aj zníženie komfortu chodu domácnosti. A nemožnosť piecť kura a súčasne ohrievať vodu v bojleri môže znamenať roztržky v domácnosti a nútené otužovanie sa vlažnou vodou. Alebo si po teplej sprche dať suchý chlieb s lekvárom.
Najhoršie riešenie je urobiť to „nejako“ s tým, že sa to vyskúša a neskôr podľa skúseností a potreby prerobí. Prerábanie hotovej elektrárne a nahrádzanie slabých komponentov silnejšími je veľmi drahá cesta k výrobe vlastnej elektriny. Pomôcť zistiť skutočné potreby domácnosti môže jednoduchý merač spotreby, dozviete sa nie len okamžitý príkon ale aj spotrebovanú energiu za povedzme celý deň. Stačí použiť na kľúčových spotrebičoch alebo napojiť na predlžovačku pre viaceré zariadenia.
Pri stavbe našej elektrárne som postupoval presne tak. Najskôr som si pomeral kľúčové elektrospotrebiče a sledoval spotrebu od distribútora. Podľa toho som navrhol kľúčové parametre FVE a pustil sa do jej stavby.
Človek nemôže mať všetko a nemôže to chcieť mať naraz. Ale meniť slabý lacný menič za silnejší sú vyhodené peniaze. Takže som postavil elektráreň tak, že v jej jadre boli kľúčové prvky ako menič, hlavný regulátor nabíjania z panelov či zbernice a meranie i regulácia dimenzované na maximálny plánovaný výkon bez kompromisov. A periférie, teda akumulátory a panely s ďalšími regulátormi aby sa sali dopĺňať, bez nutnosti niečo meniť či nebodaj pokúšať sa so zľavou/stratou predávať. A aby na ne bolo miesto.
Začíname
Z tohto pohľadu osadených šesť solárnych panelov k tomu, čo bolo inštalované v strojovni elektrárne, mohlo vyzerať smiešne. Ale bol to len začiatok, náš spôsob kompromisu. „Plnotučná“ elektráreň s rozšíriteľnými perifériami. Od prvých panelov viedol predimenzovaný kábel do strojovne, pretože už vtedy sa plánovalo navýšenie počtu panelov. Len ich zatiaľ nebolo kam namontovať, konštrukcia ešte nestála. Ale prvé panely začiatkom jari umožnili začať využívať vlastnú solárnu elektráreň naplno a prinášať výrazné úspory.
S blížiacou sa jeseňou sme potrebovali zvýšiť plochu panelov, aby sme stabilizovali výrobu elektriny. S klesajúcou polohou Slnka na oblohe aj so skracujúcimi dňami sa výrazne znižuje osvit panelov a tým aj ich aktuálny výkon. Riešením je prepnúť na distribúciu alebo zvýšiť počet panelov. Ako vždy často, „B“ je správne 😉
Využili sme západnú strechu prístreška pri dome. Pretože bol hotový, osadenie konštrukcie a panelov bolo rýchle aj lacné, rovnako tak napojenie do strojovne FVE. Orientácia umožňuje výrobu aj pri západe slnka, kedy prvé pole panelov už takmer nič nevyrába. Naopak sklon umožňuje výrobu elektriny aj pri zatiahnutej oblohe, kedy sa tiene od vedľajšieho objektu neuplatňujú.
V jeseni pridané panely pomohli zvýšiť našu vlastnú výrobu v čase, keď je už produkcia elektriny výrazne znížená. Predĺži to dobu, počas ktorej nebudeme musieť „potupne“ prepnúť našu záhradu na distribúciu, teda zvýši mieru nezávislosti aj objem ušetrených prostriedkov (samozrejme myslené dlhodobo). Naopak v lete budeme môcť viac prác a činností previesť z iných palív na elektrický pohon. Varenie, pečenie, kosenie, pílenie dreva…
Komentáre