Vedeli ste, že až 80 % dospelých ľudí niekedy trpí bolesťami chrbta? Vykročiť do nového dňa s boľavým chrbtom nie je jednoduché.
Cítite sa stuhnuto a bolesť vám sťažuje každý pohyb. Energická chôdza je takmer nemožná, cvičenie neprichádza do úvahy. Chcete sa pustiť do práce, no chrbtica stále protestuje…
Ak sa tento problém opakuje každý deň, možno budete musieť navštíviť lekára. Niekedy však bolesť chrbta nemusí signalizovať vážny problém. Ak prichádza ráno, treba sa pozrieť na vaše návyky a podmienky pri spaní. Niektoré drobné zmeny v spálni vás totiž môžu zbaviť bolestí, ktoré vás trápia.
Ranná stuhnutosť: aká je jej príčina?
Správne držanie tela a dostatok pohybu počas dňa – to sú hlavné podmienky pre zdravú chrbticu. Veľmi dôležité sú tiež chvíle relaxu, spánok a poloha pri ňom. To znamená, že posteľ, na ktorej ležíte a gauč, z ktorého sledujete filmy, priamo ovplyvňujú polohu tela. Môžu buď poskytovať príjemný relax, alebo telu škodiť a vyvolávať stuhnutosť, bolesti.
Nesprávna poloha tela počas spánku je jednou z najčastejších príčin rannej bolesti chrbta. Spôsobuje ju:
- Nevhodný vankúš – ak je hlava podložená do priveľmi vyvýšenej polohy, chrbtica sa neprirodzene zakrivuje.
- Opotrebovaný matrac – matrac s preležaninami či prepadnutými miestami, poškodený….
- Príliš mäkký matrac – neposkytuje chrbtici dostatočnú oporu.
- Príliš tvrdý matrac – spôsobuje tlak na chrbticu a tá potom bolí.
Pri výbere matraca nestačí vedieť len rozmer. Matrace 90×200, tak ako matrace 160×200, sú dostupné v rôznych tvrdostiach a materiáloch.
Matrac by ste si mali vybrať podľa vašich osobných preferencii a pohodlia. Jeden typ nemôže vyhovovať každému. Odporúčame vám zvoliť si pevnejší, ale taký, ktorý bude zároveň kopírovať líniu vašej chrbtice. Ak trpíte problémami s chrbticou dlhodobo, odporúčame vám kvalitný, ortopedický matrac.
Ako postupovať pri akútnej bolesti chrbta?
Potrebujete prvú pomoc proti bolesti chrbta? Tabletky proti bolesti fungujú len dočasne a rozhodne by ste ich nemali brať každé ráno. Namiesto toho skúste zabojovať proti bolesti cvičením. Veľmi prospešný je jemný ranný strečing, ako prevencia (vtedy, keď chrbtica nebolí) funguje joga a pilates.
Na úľavu vyskúšajte tieto cviky:
- Dvíhanie panvy z polohy v ľahu: ruky sú vystreté pozdĺž tela, kolená pokrčené. Zdvihneme panvu, ako vysoko to ide a zotrváme v tejto polohe niekoľko sekúnd.
- Vytáčanie kolien do strán z polohy v ľahu – s pokrčenými nohami vytáčame spojené kolená striedavo vo oboch strán až po zem.
- Mačací chrbát – v polohe na kolenách, s vystretými rukami kolmo na zem, s nádychom dvíhame hlavu a ohýbame sa v chrbte smerom k zemi, z výdychom hlavu skloníme a chrbát ohneme smerom nahor.
- Poloha “kobry” – Z ľahu na bruchu zdvihneme hornú časť tela tak, že ruky sú vystreté kolmo k zemi. lopatky tlačíme k sebe, hlava je vzpriamená.
Existuje celý rad cvikov, ktoré zaženú bolesť chrbta. Posilňovanie je zároveň prevenciou budúcich zdravotných problémov.
Nezabudnite, že chrbtové svaly sú oporou chrbtice. Ak sú ochabnuté, chrbtica trpí. Takisto jej neprospieva nadváha, zlé držanie tela a veľa stresu. Ak ani po výmene matracu bolesť chrbta neodznie, pátrajte po iných príčinách.
Zdroje obrázkov:
freepik.com
Komentáre