V každej záhrade potrebujete priestor, kde si uložíte všetko používané náradie a tiež, kde sa môžete uchýliť v prípade dažďa lebo priveľkej páľavy. Keď sme zvažovali kúpu novej záhrady, samozrejme sme museli myslieť aj na to, kde si takýto priestor vytvoríme. Sondovali sme, čo sa dá kúpiť hotové, čo sa dá objednať. Koľko stoja záhradné domčeky a ako dlho trvá ich výstavba. Do úvahy prichádzali murované aj drevené chatky a samozrejme mobilné bunky.
Všetko záviselo od toho, akú záhradu si vyberieme a čo všetko bude jej súčasťou. Pretože sme mali ponuku na holé záhrady bez ničoho a tam by sa muselo objaviť čo najskôr niečo ako záhradná chatka na náradie, lebo bez toho sa nedá v záhrade pracovať a voziť všetko náradie v kufri auta nie je dlhodobo možné.
Ďalšou možnosťou bolo získať pozemok, na ktorom stojí starý dom, ale bez možnosti jeho užívania. Zhodnotenie jeho stavu a nákladov na opravu vychádzalo nepriaznivo. Oveľa jednoduchšie bolo kúpiť záhradný domček k domu. Také, aké sme videli u našich susedov. Drevená stavba s dostatočným priestorom nie len na fúrik, motyky či rýle, ale aj pre záhradné kreslá a stolík, kde si môžeme pohodlne zajesť alebo si dať kávu cez prestávku v práci. Z domu predĺžime prívod elektriny a komfort bude aj v drevenom záhradnom domčeku.
Takéto záhradné chatky dokážem zmontovať aj sám s pomocou rodiny. Základom je tatranský profil, jednotlivé dosky na pero a drážku zapadajú do seba. Na rozdiel od obkladu z tatranského profilu je materiál na záhradné domčeky dosť hrubý a tým aj pevný. A tiež dobre tepelne izoluje, čo oceníme na jeseň alebo skoro na jar, kedy je ešte slnko nízko a menej hreje.
No a keď budeme mať v novej záhrade postavený záhradný domček, neskôr k nemu pristavím drevenú pergolu a vytvorím tak väčší oddychový priestor. Zatiaľ teda veľa času na vysedávanie nemáme, pretože je plno práce so sadením stromov, zakladaním vinice a budovaným drevených vyvýšených záhonov, ale časom všetko dôležité bude hotové a my si budeme svoju záhradu užívať.
Komentáre