Pravidelní čitatelia tohto webu vedia, že nie som zástancom anglických trávnikov, že v našej záhrade uprednostňujeme radšej kvetovú lúku. Okrem významu pre biodiverzitu hmyzu a podporu chovu divých včiel a čmeliakov ako našich opeľovačov má náš spôsob výhodu v úspore času aj energie pre kosačky. Navyše dlhé steblá trávy sú vhodnejšie po usušení na mulčovanie záhonov. No teraz som bol nútený svoj prístup prehodnotiť.
Z celej rozlohy nášho pozemku som vyčlenil asi 20 árov, dvor a obytná zóna, okolie zeleninových záhonov aj spodný ovocný sad, na kosenie motorovou kosačkou so zberným košom a ak neprší, tak kosím každý deň aspoň hodinu. Aby som, keď skončím posledný úsek, mohol začať na prvom, kde už tráva medzitým dorástla, ale ešte neprerástla, aby ju táto kosačka zvládla.
Takto kosím postupne, po pásoch a po úsekoch, celú plochu okolo domu, záhonov, voliér aj stromov a na drobno posekanú trávu dávam sliepkam, na záhony alebo do kompostu. Musím priznať, že je to celkom časovo náročné, ale inú možnosť aktuálne nemám.
Vrátili sa mi totiž problémy s chrbticou a okrem iného by som nemal používať krovinorez. Takže nemôžem nechať trávu prerásť. Tlačiť motorovú kosačku môžem, to mi nerobí problémy a čiastočne to nahrádza niektoré z predpísaných cvikov. Len som si musel nájsť svoj spôsob štartovania motora a tiež vyberania koša s trávou, ktorý vysýpam radšej poloplný, ako plný.
Samozrejme, že to obmedzenie má vplyv aj na iné práce v záhrade. Niektoré veci robiť nemôžem, niektoré robím inak a trvajú dlhšie. Takže naša záhrada, hoci prírodná, je tento rok asi najzanedbanejšia za všetky tie roky, čo ju máme. Čo už, pokúsim sa dať si svoje zdravie znova do poriadku a potom dokončiť, čo máme na pláne. Našťastie, že sme si budúce problémy súvisiace s vekom a zdravím/kondíciou uvedomovali už na začiatku a pripravili plán tak, aby postupom času klesala náročnosť budovateľských aj udržiavacích prác. No udržiavanie anglického trávnika mi v tej časovej náročnosti veľmi nepomáha.
Komentáre