Zdá sa vám otázka pritiahnutá za vlasy? Veď vŕby sú predsa vodomilné rastliny, rastú pri potokoch a tam, kde je dostatok vlahy, tak prečo sa pýtam, či potrebujú vŕby zálievku? A čo keď rastú tam, kde je vody menej, alebo voda chýba pár týždňov v roku? To by bolo asi iné. Ale prečo by na takom mieste rástli? No preto, že sme ich tam zasadili. A ako každú umelo sadenú plodinu, aj vŕbu musíme polievať, keď očakávame istý úžitok.
Vysadením vŕb v našej záhrade sme sledovali niekoľko cieľov. V zamokrených oblastiach predovšetkým spotrebovanie vody, ktorá nedokázala odtiecť a komplikovala nám pohyb po záhrade. Druhým cieľom bolo získanie materiálu napríklad na štiepku do kompostu. A samozrejme získanie dostatočného množstva prútikov na vybudovanie nielen prútených zástien či preliezok pre deti, ale chceli sme vybudovať aj vŕbový plot v hornej časti záhrady, aby sme ochránili ovocné stromy pred nájazdom srnčej zveri najmä v zime. Keďže na takú ohradu je potrebných naozaj veľa prútikov, objednali sme a vysadili oveľa viac sadeníc, než sa zmestilo do podmáčaných plôch.
V týchto miestach naozaj rastú ako divé a porekadlo „rásť ako z vody“ je tu jasne preukázané. Prvý rok prírastky cez dva a pol metra 😉 Lenže takýto komfort sme mohli dopriať len asi tretine našich sadeníc vŕb. Zvyšok je na miestach, kde je voda len po dažďoch, inak „trpia“ suchom ako ostatné rastliny v záhrade. Aj keď pojem „trpieť suchom“ tu má úplne iný význam, ako v starej Olinkinej záhrade, kde bol naozaj problém s vodou. Tu len nie je mokro.
Vďaka mulčovaniu. Senom z pokosenej trávy z celej záhrady mulčujeme aj vŕby. Tie rastú popri plote, takže mulčovaním vŕb mulčujeme aj plot z našej strany. A preto tu nerastie ani tráva, ani pŕhľava ani iné obvyklé buriny, ktorý by špatili plot a bolo by ich treba prácne odstraňovať. Netreba. Použitím sena z vlastnej záhrady chránime vodu pre vŕby a seba od zbytočnej driny. Ani nemusíme burinu postrekovať, ako to robí pravidelne sused. Potom to u neho vyzerá ako na zhorenisku.
Vlani sme nechali vŕby, nech si rastú samé. A oni sa nám „odmenili“ celkom malými prútikmi na náš vŕbový plot. Preto sme sa rozhodli tento rok ich polievať vždy, keď je niekoľko dní sucho a teplo. Nech nám staré prútiky dorastú a nové vyrastú do aspoň dvaapol metrovej dĺžky, nech môžeme ďalšiu jar vybudovať podstatne dlhší úsek vŕbového plotu.
Zatiaľ vŕby na našej južnej strane tvoria zelenú bariéru a ako vidno, nič nevidno. A to je dobre, lebo by tam inak bolo vidno asi toto:
A sami uznáte, že bez takého výhľadu v našej záhrade ta budeme.
Spolu so šesťmetrovým vŕbovým plotom spotrebujeme na jednu zálievku vŕb asi dvesto litrov vody. Tú čerpám zo studne do nádrže alebo malého súdka pri vŕbach a použijem najskôr na druhý deň, takže nepolievame studenou vodou, ale odstátou. Keď si vypestujeme dostatok prútikov na ohradu, ušetríme asi dve tisícky za plot. A to za trochu tej námahy určite stojí, čo poviete?
Komentáre