Každá záhrada je životne závislá od vody. Kvalita pôdy rozhoduje o tom, ktoré rastliny môžete pestovať, ale dostatok vody je rozhodujúci, či sa nejakej úrody dočkáte. Čosi o tom viem z čias, keď sme sa s rodičmi starali o záhradu za mestom, závislí len od zachytenej dažďovej vody. To je už našťastie minulosť, vlastná studňa je veľkou výhodou. Na polievanie zeleniny je potrebné vodu nechať odstáť a trochu zohriať. Na to slúži nádrž, ktorá je po zime už opäť v prevádzke. Stačilo jedno popoludnie po práci a sme pripravení na novú sezónu pestovania paprík a paradajok v našej záhrade.
Pred zimou som samozrejme vodu z plastovej nádrže vypustil, aby sa nepoškodila rozpínajúcim sa ľadom. Tiež som zbalil všetky hadice. Teraz som musel všetko urobiť v opačnom poradí. Najprv som ale skontroloval samotné elektrické ponorné čerpadlo a trojmetrovú hadicu, ktorá je k nemu napevno. Potom som opäť položil k plotu tridsať metrov záhradnej hadice o priemere 19 mm medzi studňu a plastovú nádrž pri záhonoch a nasledovala skúška, či niekde nepreteká alebo nekvapká na spojkách.
Vodu zo studne sme neťahali od jesene. Prišlo mi rozumné ju kompletne vytiahnuť a pri tom vyčistiť aj plastovú nádrž od zvyškov rias z minulého roka. Prázdna nádrž cez zimu dobre vymrzla, tak som ju zvnútra vypláchol prúdom vody. Čistú nádrž som nakoniec naplnil vodou zo studne. Zeleninu zatiaľ nemáme vysadenú, ale v tomto období sme sadili nejaké ovocné kríky a kvety a dosť vody spotrebujem aj na zavlaženia práve zasadeného vŕbového plota.
Okrem tejto veľkej nádrže máme asi 20 m od nej ďalšiu zásobu vody v plastovom 120 litrovom sude v blízkosti ďalšieho záhona. Preto je od nádrže položená ďalšia pol colová hadica a pri čerpaní vody stačí prepojiť prívodnú hadicu rýchlospojkou buď na vstup do nádrže alebo do hadice k súdku.
Keď začne horúce leto, my budem pripravení na zavlažovanie všetkých pestovaných rastlín.
Komentáre