V poslednej dobe získava stále väčšiu obľubu surová čerstvá strava označovaná ako raw strava. O čo vlastne ide? Ako môže táto strava obohatiť náš jedálniček? V čom spočíva jej prínos? Ako prospieva nášmu zdraviu a prečo by sme sa jej nemali vyhýbať?
Neupravujte jedlo nad 42°C
Najskôr by sme si mali presne objasniť, čo to vlastne znamená raw strava. Ide o živú stravu skladajúcu sa z čerstvých surových surovín a potravín. Musíme pritom upozorniť na skutočnosť, že surová a živá strava nie je to isté. Pod živou stravou rozumieme predovšetkým surovú rastlinnú stravu, obsahujúci enzýmy. Ide prevažne o ovocie, zeleninu, ďalej tiež semienka. Naopak pod surovou stravou sa ukrýva napríklad aj tatarák alebo sushi, čo v tomto prípade však rozhodne nemáme na mysli. U živej stravy sú všetky potraviny úplne čerstvé a obsahujú živé enzýmy. Žiadna zo surovín použitých pri príprave pokrmu neprešla teplotou vyššou ako 42°C. Práve pri tejto teplote totiž dochádza k likvidácii enzýmov.
Strava bez chémie
Dôvodom, prečo stále viac ľudí počúva volanie živej stravy, je skutočnosť, že toto prírodné stravovanie prospieva nášmu zdraviu. S čerstvými potravinami väčšinou lokálneho charakteru nedostávate do svojho tela žiadne chemické konzervanty, prídavné látky, éčka, farbivá či čokoľvek podobné, čím nás inak bohato prekrmuje náš potravinársky priemysel. Táto strava je preto cestou k získaniu zdravia a vitality. Príkladom živej stravy je napríklad čerstvé ovocie, ktoré môžeme jesť samostatne, alebo si z neho pripraviť chutný šalát. Práve tak čerstvá zelenina sa dá jesť vo forme šalátu.
Ako prebudiť spiace enzýmy
Môžeme si dopriať ale aj sušenú fazuľu, hrach či šošovicu. Nesmie byť však sušená na viac ako už spomínaných 42°C. Uchované enzýmy v týchto sušených plodoch oživíme tým, že ich necháme namočené vo vode, a to najlepšie do dobu 24 hodín. Môžeme tieto plodiny tiež nechať naklíčiť, a tým znásobiť ich životodarnú energiu. Rovnako môžeme nechať naklíčiť aj rôzne semienka alebo obilné zrná, tým tiež zvyšujeme ich potenciál.
Prírodné sacharidy a tuky sa spracovávajú lepšie
U raw stravy je povolené konzumovať potraviny rozmixované, nasekané, nastrúhané, čerstvo namleté. Zapovedané sú však tepelné úpravy ako varenie, smaženie, dusenie, grilovanie alebo fritovanie či pečenie. Potraviny sa smú iba sušiť alebo tiež zamraziť. Tepelnou úpravou sa ničia enzýmy a vitamíny. Práve varením, pečením, vyprážaním a ďalším spracovaním sa potraviny znehodnocujú a tým pádom z nich miznú telu prirodzené látky. Vďaka živej strave nebudete svoje telo zaťažovať chemickými látkami, ktoré sa v ňom len ukladajú, nie sú ničím prospešné a navyše môžu dokonca vytvárať rôzne zdravotné komplikácie. Sacharidy alebo tuky v prírodnej podobe vaše telo spracuje oveľa lepšie ako vo forme prepáleného oleja či presladeného zákusku. Navyše prírodná strava bude mať pozitívny vplyv na vašu líniu. Nebudete priberať, ale naopak úspešne zhadzovať prebytočné kilogramy.
Obmeňte a spestrite si jedálniček
Ak ste niekde v blízkosti svojho bydliska narazili na bar či reštauráciu, ktorá raw stravu ponúka, skúste ju navštíviť a niektoré recepty z ich bohatého menu ochutnať. Možno takýmto jedlám prídete na chuť. Inak by ste ale mali jesť stravu pestrú, vyváženú, to znamená nezabúdať na mäso a v tom prípade sa tepelným úpravám nevyhnete. Na druhú stranu má raw strava niečo do seba a neškodí ju občas ochutnať, pretože je neoceniteľným zdrojom zdravých, čerstvých vitamínov. Preto si aspoň občas skúste pripraviť nejaký pokrm z tejto oblasti. Obmeníte a spestríte si jedálniček v prospech zdravšieho stravovania.
Komentáre