Ale iba včely a covid budeme vyzdvihovať

Pomaly ide jar a záhradkári sa tešia na zelené záhony a kvitnúce stromy. A aby bola úroda, aj na opeľovačov. Potrebujú opelené kvety, aby sa dočkali plodov. Opäť bude všade kopa článkov, ako je včela medonosná ohrozený druh, ako ju nivočia monokultúry aj postreky na poliach a ako hrozí vyhynutie ľudstva. Toto zjednodušenie nie je pravdivé a nikomu nepomáha. Či už vyzdvihujeme len jedného opeľovača alebo jedinú chorobu nad všetky ostatné.



Opelenie kvetov je nevyhnutné pre udržanie každého rodu a tiež pre ľudí, aby mali plody ako potraviny. Či už paradajky, egreše, jablká či slivky alebo akékoľvek iné jedlo vrátane pšenice alebo kukurice. Príroda je už tak nastavená a my ju neodrbeme.

Ide to aj bez včiel?

Panelákoví ekológia vás budú presviedčať, že v žiadnom prípade. No ak petržalský ekoterorista vidí prírodu len v ZOO a med kupuje v hypermarkete, tak tomu aj tak rozumie. Teda nerozumie ani za mak. Medonosná včela nie je jediný opeľovač a covid-19 nie je jediná choroba ľudstva. Ale jednoduchí ľudia majú radi jednoduché riešenia a tak sme svedkami vyzdvihovania covidu a včiel z úľov na úkor ostatných. Ako keby iné choroby ľudí negniavili a iné opeľovače kvety nenavštevovali. Je načase si (nechať) otvoriť oči.

Kvety opeľujú aj včely samotárky, mnohé druhy múch a tiež plaché motýle a samozrejme čmeliaky. Niektoré rastliny stačí opeliť vetrom. Skrátka nie sme závislí na včelách medonosných a na včelároch, ktorí ich chovajú. Prečo teda okolo toho taký cirkus?

Ide o peniaze

Ako vždy, alebo aspoň vždy často. Aj pri včelách. Včelári nechovajú včely z lásky ku včelám, ale z lásky k peniazom z medu. Ak sa dá, berú dotácie na včelstvá, liečivá, cukor. Cukor by nepotrebovali, keby včelám nevybrakovali (všetok) med, keby ho využívali len pre svoju potrebu v kuchyni a nie na kšeft. Liečivá by nepotrebovali, keby slovami istého českého renomovaného včelára, potvrdené nedávnym experimentom v Provensálsku, nebolo prevčelované. Keby nebolo medonosných včelstiev viac, než príroda unesie, keby sa potom včely z rôznych včelstiev nestretávali na pastvách a neprenášali na seba vzájomne choroby a parazitov. Keby darwinovsky slabšie úle pokapali a prežívali len tie silné a odolné.

Zase sa ukazuje, že najväčším problémom ľudí je ich nenažranosť a nie len pri včelách.

Podobné články:

náš obľúbený šalátnáš obľúbený šalát
Najzdravší Vianočný šalát
Pre niekoho je zemiakový šalát s majonézou takmer každodenné jedlo....
Čítať ďalej
žehleniežehlenie
Vynález na žehliacu dosku
Žehlíte často? Aj pánske košele? A koľkokrát sa vám stalo,...
Čítať ďalej
Postreh z prechádzky mestom
Po nedeľnom obede dobre padne malá prechádzka. A tak sme...
Čítať ďalej
Komunálny odpad vzniká aj na vidieku
Ku koloritu sídliskového bývania v mestách neodmysliteľne patria smetné nádoby....
Čítať ďalej
Na vošky so žihľavou
Geniálne veci sú jednoduché. Nestoja veľa a urobia "veľa parády...
Čítať ďalej
Tento rok vinič nestriháme
Tento rok máme prácu okolo vinohradu veľmi zjednodušenú. Len vlani...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.