web analytics
jan 092017
 
sedmokráska v mojom trávniku

Keď opustíme svoje príbytky a vyjdeme si von, prekvapí nás najmä v lete a na jeseň pestrofarebnosť prírody okolo nás. Tento kontrast je o to silnejší, v čím väčšom sídle bývame. Aj preto mnoho obyvateľov miest stále lipne na malých záhradkách na okrajoch miest. Je to ich súkromný malý kúsok prírody. A nie všetci pestujú ovocie a zeleninu.
 
 

Farebná krása kvetov na lúkach ale nie je samoúčelná. Každá z tých rastlín má svoj význam. A tým nemyslím len nešťastné rozdelenie na buriny a kvety. Nič v prírode nie je zbytočné, nič nie je len na škodu. Rastliny hojne sa vyskytujúce v prírode aj v záhradách bez nášho pričinenia môžu byť užitočné. V škole nás učia, že slúžia včelám ako zdroj nektáru a peľu pre med. Ale to nie je všetko. Medzi ľudmi je známe, že žihľava je surovinou na prírodné postreky proti škodcom na stromoch alebo ako aktivátor kompostu. Ba poznáme aj jej účinky na vlasy. A začína sa pridávať do jarných šalátov, podobne ako listy púpavy, ktorú často niektorí záhradkári tak úpenlivo kynožia vo svojich trávnikoch.

V našom okolí často rastie toľko rôznych kvetov a bylín, že by sme z nich vytvorili celý herbár byliniek. Teda zbierku rastlín aj s popisom ich účinkov a využiteľných častí a kedy sa zbierajú. Pretože rastliny a výťažky z nich vo forme prášku, výluhu alebo macerátu v liehu dokážu ovplyvňovať zdravie človeka. Čaj proti nachladnutiu alebo urologický čaj alebo čaj proti bolestiam hlavy si síce môžeme kúpiť v lekárni, ale prečo si ho nepripraviť doma?

bylinkový čaj

Zo začiatku sa stačí naučiť rozpoznávať niektoré bylinky, ktoré rastú v našej blízkosti. Pomôže nám herbár byliniek online či už v mobile priamo na lúke alebo doma po návrate z prechádzky. Časom prídete na to, že sedmokrásky sú jedlé, podbeľ liečivý alebo aj skorocel že vám pomôže svojím listom na poranenú pokožku. Že vo vašej záhrade a v jej okolí vám rastie celá prírodná lekáreň. Pred takými dvesto rokmi ľudia ani iné nemali, neexistovali. A predsa sa úspešne liečili.

Spoznajte s pomocou herbára pestrofarebnú prírodu okolo seba a jej skutočné poslanie.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.