web analytics
dec 012021
 

Vysoký, mohutný strom, ktorému sa darí práve na miestach, kde ostatné rastliny hynú. Ginkgo biloba (Ginko dvojlaločné) patrí k najstarším žijúcim fosíliám z obdobia druhohôr. Pochádza z Číny, tam sa jeho listy a plody využívali v tradičnej čínskej medicíne pri problémoch so srdcom a pľúcami. V polovici 18. storočia bolo Ginko dovezené aj do Európy, pričom v súčasnosti je známe najmä svojimi priaznivými účinkami na pamäť, myslenie a koncentráciu.

 

Jedinečnosť Ginka spočíva tak v jeho dlhovekosti (dožíva sa až 4000 rokov), ako i vysokej odolnosti. Dokonca ani atómová bomba v Hirošime sa ho nijakým spôsobom nedotkla. Kým všetko živé odumrelo, ginko ďalej rástlo a nahadzovalo nové výhonky. Vzhľadom na to sa vysádza tam, kde sa väčšine rastlín nedarí prežiť. Na okrajoch miestnych komunikácií či v oblastiach s veľkým znečistením.

Zdravotné benefity

Ginko spoznáte podľa listov, pripomínajúcich dva rozdelené laloky. Obsahujú viac ako 40 zdraviu prospešných látok. Z nich dominujú hlavne flavonoidy. Známe antioxidanty, ktoré účinne bojujú proti voľným radikálom, čím spomaľujú starnutie buniek a zabraňujú vzniku tzv. oxidačného stresu. Svoj význam majú aj pri rozširovaní krvných vlásočníc, vďaka čomu dochádza k zlepšeniu prietoku krvi a okysličeniu jednotlivých častí ľudského tela. Približne po 4 až 6 týždňoch pravidelného užívania ginka tak pocítite úľavu vo viacerých oblastiach. Zmierni sa bolesť dolných končatín, závrate, hučanie a pískanie v ušiach. Budete sa vedieť lepšie koncentrovať a pokroky nastanú aj v pamäťových schopnostiach.

Vedľajšie účinky

Na druhej strane však treba podotknúť, že listy, vrátane plodov môžu u niekoho spôsobiť veľmi silnú alergickú reakciu. Z tohto dôvodu sa teda neodporúča experimentovať s prípravou čaju alebo tinktúry, ale uprednostniť certifikované výrobky schválené Úradom verejného zdravotníctva. Najčastejšie sa s nimi stretnete v lekárňach, kde si môžete zakúpiť extrakt z ginka vo forme tabliet, čajovej zmesi, prípadne tinktúry.

Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka sú 3 tablety za deň. Ak sa rozhodnete pre čaj zo sušených listov ginka, nepite viac ako 2 šálky denne. Samozrejme, konkrétne dávkovanie, ako aj možné nežiadúce účinky nájdete na zadnej strane daného výrobku. Nežiadúce účinky sa síce podľa odborných štúdií objavili iba pri cca 0,3% ľudí, buďte opatrní. Obzvlášť, keď užívate lieky na riedenie krvi. V takomto prípade sa pred užívaním poraďte so svojim lekárom. To isté platí aj pre deti mladšie ako 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

 Publikoval 1. decembra 2021

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.