Dvanásť rokov sme si hospodárili na „svojom“ malom pozemku, riadne platili dane mestu a tešili sa z každoročnej úrody ovocia, hrozna aj z kvetov, ktoré rástli a kvitli od jari až do jesene. A teraz sa ozval Pozemkový fond a núti nás odkúpiť pozemok v záhradkárskej osade, ale za takých okolností, že vážne uvažujeme nad tým vykopať všetky mladé stromy a kríky a presťahovať svoju záhradu na iný pozemok tam, kde vlastník nebude mať nereálne nároky.
Pozemkový fond tvrdí, že naša záhrada je na jeho území a máme si dať vymerať pozemok a dať čo najskôr vypracovať znalecký posudok a kadejaké iné nezmysly a potom nám povie, koľko za záhradu zaplatíme. Paradoxne susedia v záhrade, ktorí sa rozhodli sami pozemky odkúpiť, sa už šesť rokov snažia márne uzatvoriť kúpne zmluvy.
A tak sme sa rozhodli poobzerať sa po záhrade inde. Pozemky v okolí na záhradu sú, len treba vytipovať také, ktoré nebudú priveľmi ďaleko, aby sme sa do záhrady dostali autom aj cez pracovný deň po práci, nie len cez víkend. Rozhodol som sa zorientovať v ponuke najlepšej realitnej kancelárie na trhu aj preto, že som sa vžil do situácie predávajúceho, ktorý vo vyhľadávaní zadá frázu napríklad „predaj pozemky“ a nájde realitku, s ktorej pomocou svoje pozemky bude nie len predávať, ale ich naozaj aj predá. A my možno kúpime 😉
Záhradkárčenie v záhradkárskej osade za mestom má tú nevýhodu, že sa do záhrady musíte dopravovať zo svojho bydliska. Čo trvá istý čas a samozrejme stojí aj peniaze nie len za benzín, ale aj údržbu auta. Tie pozemky sú predsa len za mestom a to predražuje pestovanie ovocia a zeleniny.
Bolo by veľmi výhodné mať záhradu pri dome. To ale v meste nejde. Domy na dedine ale často majú záhradu hneď vedľa, čo znamená nie len čerstvú zeleninu a ovocie prakticky kedykoľvek si spomeniete, ale aj možnosť venovať sa práci v záhrade v ktorúkoľvek voľnú chvíľu bez nutnosti pripravovať sa a cestovať do záhrady.
A tak sa môže stať, že nenažratý štát vo svojej chamtivosti nedostane od nás absolútne nič a my budeme mať novú záhradu.
Dobré ráno, tak to Vám nezávidím s tým pozemkom. Sťahovať stromy je vždy riziko či sa chytia a ak, tak teraz, alebo až o niekoľko mesiacov, no nezávidím.
Chcel som však jednu vec, vidím na Vašich stránkach „doporočujeme“ slovo, ktoré slovenčina nepozná a ide o jeden z čechizmov používaných aj u nás, viz: http://zaujimavosti.net/pikosky-zaujimavosti/otazka-tyzdna-doporucujeme-ci-odporucame/
Žiaľ, slovenčina a Slováci veľa vecí nepoznajú. Kedysi som čítal, že angličtina má 80 tisíc slov, čeština 50 tisíc a slovenčina len 30 tisíc slov. Nepočítal som ich, ale len také slovenské „ísť“ má české ekvivalenty „jet“ a „jít“ podľa toho, ako sa „ide“. Ale nie o tom som chcel. Chcel som o správaní sa Pozemkového fondu voči záhradkárom. Ale počkajme si na pokračovanie série článkov.