Chcete mať ekologickú domácnosť? Máme pre vás 3 tipy, ako začať

Prechod na ekologický životný štýl vyžaduje trpezlivosť a postupnosť. Ak sa vám to podarí zo dňa na deň, máte náš obdiv. No ak ste roky viedli iný spôsob života, dajte si čas na to, kým si vytvoríte iné návyky. Začnite napríklad nasledovnými malými, ale veľmi zásadnými zmenami. Vašou odmenou nebude len dobrý pocit, ale aj ušetrený čas a peniaze.



 

Zmeňte svoje nákupné zvyklosti

Najprv Vám bude stačiť to, ak sa naučíte efektívne plánovať. Pred návštevou obchodu si premyslite, čo všetko potrebujete. Neprispôsobujte sa aktuálnej ponuke obchodov a momentálnym zľavám, predídete tak impulzívnemu nakupovaniu. Napíšte si na papier alebo do telefónu, čo vo vašej domácnosti aktuálne chýba, vložte tieto položky do svojho nákupného košíka a zamierte k pokladniam.

Každú nedeľu zostavte menu nasledujúceho týždňa. Vychádzajte z toho, čo všetko už doma máte. Kreativite sa medze nekladú, ak radi varíte, experimentujte s kombináciami rôznych chutí a ingrediencií. Zásoby chladničky a komory doplňte o chýbajúce suroviny. Jedlá, ktoré obsahujú rýchlo sa kaziace potraviny, naplánujte na začiatok týždňa, aby ste až do nasledujúcej nedele už nič nemuseli kúpiť, samozrejme okrem pečiva alebo čerstvého mlieka napríklad.


 

Keď už techniku plánovania ovládate na vysokej úrovni, postupne sa začnite vyhýbať supermarketom. Keďže rastie trend bezobalového nakupovania, mnohé obchody sa tomu prispôsobujú. Na začiatku sa vám to môže zdať komplikované, ale ide len o silu zvyku. Neskôr uvidíte, že to má mnoho výhod. Máte možnosť kúpiť si z každej suroviny len také množstvo, aké reálne potrebujete. Možno, že sa snažíte vyhýbať sa jedlám obsahujúcim múku, no raz za čas ju nedokážete nahradiť inou ingredienciou. V bežných potravinách by ste boli nútení zobrať si celé balenie, ale v bezobalovom obchode do svojej nádoby nasypete len toľko, koľko váš recept vyžaduje.


 

Budete mať lepší prehľad o tom, čo doma máte. Súvisí to so záležitosťou, ktorú na začiatku môžete vnímať ako problém, a to je nevyhnutnosť mať samostatnú nádobu na každú jednu surovinu. No keď prestanete vyhadzovať uzatvárateľné poháre a fľaše po bežných potravinách (horčica, kečup, sušené paradajky, kokosový olej atď.), vaša kolekcia nádob rozrastie za neuveriteľne krátky čas. Očistite ich od etikiet, a bude na nich aj príjemnejší pohľad ako na polootvorené vrecúška, roztrhnuté balenia a omrvinky všade okolo nich. Zaručí vám to prehľadnosť. Pred pečením ľahšie nájdete cukor, škoricu, ovsené vločky a kypriaci prášok, ak sa neskrývajú v nepriesvitnom chaose ostatných surovín. Nehrozí vám ani riziko narušenia ťažko vytvoreného a dočasného systému ich uloženia.

Súvisiace:  Komunálny odpad vzniká aj na vidieku

Upratujte ekologicky

Nemusíte byť zarytým zástancom ekologického životného štýlu k tomu, aby ste sa rozhodli používať výlučne len ekologické čistiace prostriedky. Nechránite tým len životné prostredie, ale svoje zdravie. Ich popularita práve preto začala rásť ešte pretým, ako sa klimatická kríza stala ústrednou spoločenskou témou. Mnohé slovenské domácnosti ich už roky používajú, a k popularizácii ochrany životného prostredia takýmto spôsobom prispievajú aj mnohé veľké firmy.


 

Eko čistiace prostriedky nájdete aj na portáli Kidmarket, a keď sa pozriete na sortiment, vidíte, že ku každému typu a ku každej kategórii prostriedkov existuje taká alternatíva, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. Presvedčenie, podľa ktorého tieto produkty nezabezpečia stopercentný výsledok alebo že sú „slabé“, je mylné. Možno, že pri tých najsilnejších znečisteniach sa nezaobídete bez chémie, no na druhej strane aj pri takých ide len o rýchlosť účinkovania.

Keď si zvyknete na neutrálne a prírodné vône, váš čuch bude taký vycibrený, že bežné prostriedky vám budú vyslovene vadiť. Po tejto zmene ľahšie siahnete aj po overených „babských“ tipoch, pretože sa postupne nastavíte na to, že upratovanie a pranie bez chémie nie je žiadnou utópiou.


 

Šetrite energiou a financiami

Pokiaľ sa chystáte kúpiť nejaké nové spotrebiče, určite si vyberte tie, ktoré sú energeticky úsporné. Keď ich nepoužívate, vypnite ich. Pohotovostný režim (stand by) vyžaduje 10-15 % množstva tej energie, ktorú spotrebúvajú pri bežnej prevádzke. Najlepším riešením je sieťová zásuvka s vypínačom, ktorá vám umožní odpojiť všetky zariadenia naraz.

Domáce spotrebiče nám síce uľahčujú každodenný život, ale často ich zapíname úplne zbytočne. Kvôli trom tanierom sa neoplatí spustiť umývačku riadu, a nie je v poriadku ani to, ak každý deň periete (teda, ak to nevyžaduje vaša profesia). Jedným z najväčších požieračov energie je chladnička, jej spotreba zodpovedá asi jednej tretine spotreby elektriky jednej priemernej rodiny. Aby ste toto číslo nezvyšovali, nevkladajte do nej žiadne horúce jedlá a ideálne je umiestniť ju na chladnejšie miesto alebo do tienistého rohu. Nezabudnite ani na odmrazovanie, ak teda nie je vybavená automatickým systémom pre tento účel.


 

Zdroj fotiek: freepik.com

Podobné články:

Kovové perá – originálny darček pre obchodného...
Čítať ďalej
Zvuky záhrady
Nedávno som sem dával video o odvodnení našej záhrady. Dnes...
Čítať ďalej
Ako ušetriť so zdravou stravou
Ak ste včera večer sledovali Primu ako ja, videli ste...
Čítať ďalej
chlieb vo forme
Kváskový chlieb pre bezlepkovú diétu
Keď sa povie „kváskový chlieb“, väčšina ľudí si predstaví klasický...
Čítať ďalej
Ako obchod zvyšuje spotrebu paradajok
Že je zelenia zdravá, o tom niet pochýb, najmä u...
Čítať ďalej
špalda
Špaldová polievka ako účinný životabudič
Skolila vás v posledných dňoch viróza? Bolí vás hlava, máte...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.