Už ako malým deťom nám všetci dospelí tvrdili, že máme piť mlieko. Je vraj zdravé. Lenže čas od času sa objavia aj hlasy, ktoré nie sú z konzumácie mlieka nadšené. Upozorňujú na rôzne veci súvisiace s mliekom, napríklad, že zahlieňuje. Ako to teda v skutočnosti s mliekom vyzerá? Je zdravé? Prečo by sme ho mali konzumovať a v akej miere si ho dopriať? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Platí: Všetkého s mierou
Predovšetkým musíme na úvod rozptýliť pochybnosti, či mlieko je zdravé. Áno, napriek rôznym pochybovačom je zdravé. Nájdete v ňom rad látok, ktoré sú pre naše telo veľmi prospešné. Ktoré to sú? Predovšetkým ide o vitamíny A, B1, B12 alebo D. Ďalej obsahuje vápnik, nevyhnutný pre správny rozvoj našej kostry, ale aj svaly, nervový systém, ovplyvňuje napríklad aj zrážanlivosť krvi. Teda by sme mlieko konzumovať mali, avšak aj tu, ako v mnohých iných prípadoch, platí: Všetkého s mierou. Teda aj mlieka. Napríklad by sme mali obmedziť plnotučné mlieko, ktoré obsahuje pomerne dosť cholesterolu. Ak si v obchode vyberáte mlieko, voľte polotučné. Hodí sa ako na pitie, tak na varenie. Odtučnené mlieko už je skôr bielou vodou, ktorá nám toho veľa neodovzdá.
Máte alergiu? Zle trávite? Potom mlieko radšej vynechajte
Laktóza obsiahnutá v mlieku na seba viaže vodu. V čreve sa vytvára film z tuku, obsiahnutom v mlieku a vody. Laktóza sa v črevách štiepi na glukózu a galaktózu, čo sú jednoduché cukry. Ak máte nedostatok enzýmu zvaného beta-galaktolaktáza, jednoduchý názov je laktáza, potom nedôjde k správnemu rozštiepeniu mliečneho cukru. Ten sa usadzuje v črevách a črevné baktérie ho rozkladajú na kyselinu mliečnu, kyselinu octovú, vodík, metán a oxid uhličitý. Kyseliny rozvibrujú čreva a spôsobujú tlak, nadúvanie a prípadne aj hnačku. Ak budete v takom prípade mlieko dlhšiu dobu konzumovať, bude vám spôsobovať tráviace ťažkosti. Významným alergénom je tiež mliečna bielkovina kazeín. Práve ten vedie k zahlieňovanie organizmu. Možno patríte medzi veľkú časť populácie, ktorá nikdy nemala a nebude mať s trávením mlieka ťažkosti. Je ale možné aj to, že po väčšej či častejšej konzumácii mlieka máte vyššie spomínané problémy. Potom pre vás skutočne mlieko nebude zdravé a budete sa bez neho musieť zaobísť alebo ho minimálne obmedziť.
Rastlinné alternatívy nám dodajú dostatok živín
Preto sa môže stať, že vás okolnosti donútia k tomu, hľadať alternatívy za konzumáciu kravského mlieka. Predovšetkým je potrebné povedať, že nie je problém nájsť iné náhrady. Kvalita mlieka, ktoré sa k nám v obchodoch dostáva, totiž tiež do veľkej miery závisí na tom, ako sa zaobchádza s kravami, čím sú kŕmené a ako sa mlieko ďalej vo výrobe spracováva. Okrem veľmi kvalitného mlieka napríklad z malých fariem môžete kúpiť aj mlieko z veľkochovov, ktoré je na živiny chudobnejšie. Tiež sa vo veľkochovoch niekedy objavuje liečenie kráv pomocou antibiotík či ich dopovanie hormónmi, hoci by sa tento jav vyskytovať nemal. Samozrejme sa podpisuje na výslednej kvalite nadojeného mlieka. Preto ak chcete, môžete vyskúšať rôzne rastlinné alternatívy mlieka. Ide napríklad o sójové alebo ryžové mlieko. Nájdete v nich celý rad minerálov a vitamínov. V prípade popíjania rastlinných mliek neprídete ani o svoju pravidelnú porciu vápnika. Napríklad makovej mlieko má dokonca asi dvanásťkrát vyšší obsah vápnika ako klasické mlieko kravské. Podobne sezamové alebo mandľové mlieko obsahuje veľké množstvo vápnika. Rozhodne sa teda nemusíte obávať, že by ste trpeli jeho nedostatkom. Môžete dokonca vyskúšať aj rôzne recepty na varenie s rastlinnými mliekami. Musíte ale počítať s tým, že rastlinné mlieka chutia trochu inak. Odborníci na výživu tvrdia, že najlepšie pre varenie je mlieko ryžové, ktoré má pomerne neutrálnu chuť, takže poslúži ako náhrada napríklad do mliečnych kaší.
Ono s tím zdravím a pitím mléka to je hodně sporadické. Například v Asii téměř nekonzumují mléčné výrobky a produkty, ve světě navíc začíná přibývat názorů, že je nezdravé. Videí (v angličtině) je například plný youtube: https://www.youtube.com/watch?v=DTo5TulJLU8