Lekári nás informujú o tom, že prílišné solenie škodí. Aj známe slovenské príslovie „soľ nad zlato“ nás nabáda, aby sme so soľou šetrili. Kedysi totiž bola soľ veľmi drahou surovinou, ktorá sa k nám musela dovážať zďaleka. To väčšinou prinútilo ľudí, aby s ňou zaobchádzali opatrne a s rozvahou. V súčasnosti však máme soli dostatok a práve to možno spôsobuje, že ju často sypeme do jedla neuvážene.
Čerstvé je chutné aj bez soli
Musíme zdôrazniť, že soľ pre svoj život nevyhnutne potrebujeme. Udržuje správnu rovnováhu vody v našom tele. Lenže mnohokrát jej prijímame omnoho viac, než naše telo dokáže spracovať. Prečo? Nejeme už toľko čerstvých potravín ako predtým. Pritom čerstvé kvalitné potraviny nie je nutné toľko dochucovať, sú chutné a výživné samy o sebe. V posledných rokoch a desaťročiach sme si ale zvykli jesť rôzne instantné jedlá, polotovary a konzervované potraviny. Tento druh jedla obsahuje však veľké množstvo soli, ktorá je zároveň vynikajúcou konzervačnou látkou. A bez konzervantov sa tieto druhy potravín bohužiaľ nezaobídu.
Ako si dochucovadlami pokaziť chuť
Takže chtiac nechtiac dostávate do tela veľa potravín, ktoré príliš nesvedčia vášmu zdraviu. Naviac mnohé najmä instantné pokrmy sú silne dochucované umelými dochucovadlami (glutaman sodný). Ak napríklad pravidelne konzumujete niektoré instantné polievky, ktoré majú výraznú chuť, rýchlo si na túto chuť zvyknete a vaše chuťové bunky už ju následne vyžadujú. To je ale chyba.
Konzervované potraviny nedosoľujte
Kvôli umelým dochucovadlám si pokazíte chuť. Nie ste potom už schopní oceniť prirodzenú chuť surovín, takú aká bola kedysi. Pritom ak máte k dispozícii kvalitné suroviny, zistíte, že stačí použiť minimum soli a ďalšieho korenia a napriek tomu si na jedle pochutnáte. Preto prvým krokom v prevencii proti nadmernému soleniu je práve obmedzenie konzumácie konzervovaných potravín. Napríklad ak používate do jedla konzervovanú zeleninu v slanom náleve, opláchnite ju krátko pred použitím vodou. Tým spláchnete časť soli. Avšak aj tak je zelenina soľou nasiaknutá, a preto potom výsledný pokrm už pokiaľ možno ďalej nedosoľujte.
Slovenský nešvár: Soľ sa sype do všetkého
Ďalej je samozrejme dôležité obmedzenie instantných potravín a polotovarov. Tiež údeniny nie je dobré konzumovať v príliš veľkom množstve, obsahujú totiž tiež dosť soli. Preto voľte kvalitné údeniny, ktoré neobsahujú príliš veľké množstvo soli alebo ich diétne varianty. Keď nebudete mať pokazenú chuť a budete vedieť oceniť aj jednoduché jedlá z kvalitných surovín, vyvarujete sa potom typického slovenského nešváru, ktorého sa mnohí z nás napriek osvete lekárov a výživových poradcov často stále dopúšťajú. Ide o situáciu, keď si v jedálni dáte jedlo a ešte než ochutnáte, hneď na neho nasypete soľ. To je zle.
Pascou sú aj minerálky
Zradnou pascou môžu byť dokonca aj niektoré minerálky. Rad minerálnych vôd má vysoký obsah sodíka, ostatne sodík sám samozrejme je minerálom. Preto ak pijete dlhodobo jeden druh minerálky, mali by ste sa pozrieť na jej zloženie. Ak má príliš veľa sodíka, je lepšie sa jej vzdať. Prípadne ju vymeniť za iný druh, alebo striedať s vodou, ideálne neperlivou filtrovanou.
Keď stúpa krvný tlak
Dospelému človeku stačí na deň príjem 2-4 gramov soli, ale pritom často v potrave konzumujeme až 16 gramov denne, teda štvornásobok vyššej optimálne hodnoty, čo je skutočne príliš. Ak prijímame soľ v rozumnom množstve, naše telo je schopné ju obličkami a následne potom močovými cestami vylúčiť von. Ak je ale dlhodobo príjem soli príliš vysoký, telo prestáva zvládať jej spracovanie. V dôsledku toho stúpa tlak v obličkách. Môžu sa objaviť opuchy nôh.
Komentáre