Záhrada nie sú náklady, záhrada sú výnosy

Kedysi boli záhrady pri každom dome. Rodina v záhrade pestovala rôzne plodiny, prevážne pre vlastnú spotrebu. Záhrady a záhradky tak boli zdrojom zeleniny, ovocia, byliniek. Teda potravín. Dnes si pod pojmom „záhrada“ veľa ľudí predstavuje malú plochu s vysokým plotom, kde sa pije, fajčí, debatuje alebo griluje, prípadne slúži ako výbeh pre psa. Kým tie prvé záhrady prinášali svojím majiteľom každodenný osoh, tie moderné sú skôr zdrojom pravidelných nákladov. Akú záhradu chcete mať vy?



Mnoho mladých ľudí bude namietať, že dnes žijeme iným spôsobom, že chodíme do zamestnania a že zarábame dosť na to, aby sme si mohli kúpiť nie len potraviny, ale aj zaplatiť zriadenie a prevádzku záhrady s letničkami, ktoré každý rok musíme dokupovať, s umelým jazierkom a potôčikom, kde platíme za dopĺňanie pitnej vody aj za jej prečerpávanie elektrickým čerpadlom. A za mnoho iných „vychytávok“, ktoré nás možno potešia, no reálny prínos, či chcete osoh, neprinášajú.

Pohľad na takúto záhradu sa môže u jeho majiteľa radikálne zmeniť, keď pre úraz či chorobu príde náhle o prácu, teda aj o príjem, alebo keď odíde do dôchodku. Zrazu sa môže prevádzka všetkých elektrických zariadení ukázať ako zbytočne drahá a okrasné rastliny ako zbytočný luxus, ktorý zaberá miesto niečomu užitočnému a za svoju starostlivosť na nevie revanšovať.

Bez mučenia sa priznám, že mi je „proti srsti“ súčasný systém, kedy značnú časť príjmov odovzdáme preč za služby, teda nemeníme čas za majetok, ale míňame ho „do prázdna“. Keď si každý mesiac splátkou kúpite kus nehnuteľnosti, tak sa hodnota vášho majetku zvyšuje. Keď každý mesiac zaplatíte za elektrinu na „panské huncútstva“ alebo paušál za satelit, mobil aj internet, vo výsledku za to nič hmatateľné nemáte. Hodnota vášho majetku sa nezvyšuje, stagnuje alebo môže z roka na rok klesať. Myslím si, že sa to so záhradou nemôže stať. Najmä keď to je záhrada nie len na parádu.

Vodopád v záhrade

Vyťažený manažér v nadnárodnom koncerne, ktorý je stále na cestách a visí furt na telefóne nebude siať mrkvu ani sadiť papriky, to celkom chápem. Aj keby to pre neho mohol byť dobrý relax. Ale moderné satelity sú dnes modernou alternatívou panelákových králikárni. Nahustené ako sardinky, minimum miesta a v prípade výpadku príjmov neudržateľné bývanie. Závislé od vonkajších dodávok energie, materiálu, potravín. Závislé od každodenného dochádzania autom do mesta.

Súvisiace:  Ako moja neskorá slivka dostala jesenný strih

A v takéto závislé domy prerábajú svoje príbytky so záhradou aj ostatní ľudia, ktorí nie sú tak vyťažení zamestnaním, ba dokonca aj tí, ktorí sú nezamestnaní. Z podpory a sociálnych dávok si kupujú vodu, teplo, elektrinu ale aj potraviny alebo čaj, najčastejšie veľkým týždenným nákupom, za ktorým cestujú autom do mesta, ak bývajú na dedine.

Pritom svoje záhrady vyložia zámkovou dlažbou a hriadky zatrávňujú, aby s tým mali čo najmenej problémov. Kupujú si motorové kosačky, benzín do nich a pokosia trávnik, ktorý predtým za peniaze zavlažovali. Alebo pôdu rovno zakryjú štrkom, aby mali bezúdržbovú záhradu. Záhradu, ktorá už potom nestojí ďalšie peniaze, ale ani žiadne peniaze neušetrí ale ani nevyprodukuje.

Pritom otočiť finančné toky, aby peniaze netiekli do záhrady, ale zo záhrady k vám, je také jednoduché.

Keď sa naši známi dozvedeli, že sme si kúpili záhradu na dedine, takmer každého z nich zaujímalo, koľko stála. A mnohých aj to, koľko sme zaplatili za premenu pozemku k obrazu nášmu. Nikto z nich sa neopýtal, koľko plánujme mať z nej výnosov a v akom horizonte.

Novovybudovaný ovocný sad

Iste kúpa záhrady a jej sprevádzkovanie prvé dva roky stálo nejaké peniaze. Za ploty, za sadenice stromov a ovocných kríkov, za stavbu vyvýšených záhonov, za studňu, za opravu domu aby slúžil ako sklad. Väčšina z toho sú jednorázové náklady, ktoré sa už nebudú opakovať. K tomu treba pripočítať každoročné náklady na sadenie zeleniny. A keďže nie sme leniví a súčasne sa zlepšujeme vo svojich znalostiach, pestujeme si sadenice zo semien sami a dokonca aj tie semená sú z veľkej časti z našej produkcie. Postreky na ovocné stromy proti cicavým škodcom tiež nekupujeme, ale vyrábame si ich z rastlín, ktoré rastú v záhrade. Iní ľudia ich striekajú herbicídmi (ktoré musia kúpiť), my ich trháme a spracujeme.

Záhrada je investícia, ktorá nezhrdzavie ako auto, nevyparí sa ako paušál za internet alebo dovolenka pri mori. Je to investícia, ktorá ak sa nezhodnocuje, tak minimálne nestráca na cene (ako peniaze v banke podliehajúce inflácii) a navyše, môže generovať zisk.

Keď to hovorím priateľom, každý namieta, že aby mohli gazdovať, museli by si kúpiť malotraktor, terru, pluh alebo rotavátor a iné stroje. „Áno, to je rozšírený mýtus, podporovaný médiami,“ zvyknem reagovať. Na produkciu potravín v malom rozsahu a širokom spektre nie sú potrebné poľnohospodárske stroje, známe z magazínov. Krovinorez a Motúčko určite potrebovať budete, uľahčí vám prácu, ale ostatné stroje pre záhradu pri dome? Zbytočné výdavky.

Súvisiace:  Urobte si jarný pôst a očistite svoje telo
Papriky a paradajky na vyvýšenom záhone rastú samé

Celé je to o tom, ako pestovať. Hnojivá nepotrebujete, hnoj sa zíde. Postreky nemusíte kupovať, vyrobíte si ich sami. Kompostovanie všetkého zeleného a drevná štiepka vám zúrodnia pôdu. Mulčovanie odstráni okopávanie aj rýľovanie, samozrejme aj oranie (ak nepestujete obilie a kukuricu). V konečnom dôsledku investujete svoj čas. A to toľko, koľko ho máte k dispozícii alebo koľko chcete mať pre záhradu k dispozícii.

Keď máte záhradu pri dome, začať pestovať potraviny nevyžaduje veľké investície, nemusíte začať na celej ploche záhrady. Nemusíte na nej pracovať celý deň. Záhrada nemusí byť otročina. Pri správnom spôsobe obrábania, ktorému hovoríme permakultúra, môžete mať značnú časť vlastnej spotreby zeleniny bez veľkých výdavkov, zato za značných úspor. Ak nie prvý rok, tak onedlho začne vaša záhrada aj finančne zlepšovať váš rozpočet. Tým, že si vo voľnom čase dopestujete potraviny, ktoré nemusíte kupovať v obchodoch. Nehovoriac o rozdielnej kvalite. Ja viem, mrkva alebo cibuľa stojí pár centov. Lenže tie centy na kríkoch nerastú, ale paradajky a papriky áno.

Sto kíl paradajok, päťdesiat kíl paprík, asi stovka tekvíc hokaido, desiatky cukiet, cca dvadsať kilo šalátových uhoriek. Desať kilo mrkvy, ošatka cesnaku, dve cibule. Nejaký hrášok, cvikle, desiatky reďkoviek, to je úroda druhého roka novej záhrady. Iste, minuli sme trochu elektriny na vyčerpanie vody zo studne do nádrže, dosť peňazí na benzín pre každodennú cestu do záhrady, keby ste mali záhradu za domom, toto by ste ušetrili. Prepočítajte si množstvá cenami, ktoré by ste za leto a jeseň zaplatili v supermarkete za plodiny, ktoré vám vyrastú vo vašej záhrade. To je suma, ktorú nemusíte zarobiť alebo môžete ušetriť. Chce to len iný pohľad na vašu záhradu.

Podobné články:

jahody s matou
Jahodovo-mätový osviežujúci nápoj
V záhrade nám konečne dozreli prvé jahody. Nebolo ich síce...
Čítať ďalej
Dilema Vitalita vyriešená
Keď si objednávate nejaký časopis formou predplatného, tak minimálne raz...
Čítať ďalej
Tulln záhrady
Záhradná inšpirácia z rakúskeho Tullnu
Chystáte sa založiť či zveľadiť vašu záhradu a neviete ako...
Čítať ďalej
Ako čítať signály svojho tela?
Naše telo je ako stroj, ktorý sa však môže tiež...
Čítať ďalej
Paradajky nie len zo záhrady
V lete siviem raňajky bez šťavnatých paradajok predstaviť len ťažko....
Čítať ďalej
Moje cestovateľské menu
Môj priateľ so svojím kamarátom sa dohodli, že sa pôjdu...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.