Počas dlhšieho obdobia bez dažďa, či počas dovolenky veľakrát rozmýšľame, ako zabezpečiť balkónovkám aj rastlinám v záhrade dostatok vlahy.
Ja som tento problém vyriešila pred pár rokmi. Začala som využívať služby „pomocníka v prášku“. Volá sa AQUAHOLDER. Je to sypký prášok pripomínajúci detskú krupicu. Tak isto napučiava a zahusťuje, ale oveľa výraznejšie. Dokáže nasať až 400-krát viac vody, ako sám váži. Následne ju postupne uvoľňuje ku korienkom rastlín.
Čo viac teda potrebujeme k tomu, aby sme využili tieto jeho vlastnosti a pomohli tak svojim kvetinkám rásť a krásne kvitnúť aj na horúcom letnom slniečku?
Už len vedieť, akým spôsobom s Aquaholderom pracovať.
Ja ho používam pri každom presádzaní izbových kvetov, ale aj na jar pri vysádzaní balkónoviek. Prášok primiešam do rovno substrátu. Na 10 litrov zeminy dávam jednu polievkovú lyžicu prášku a dôkladne premiešam. Potom už len kvety zasadím a polejem. Na začiatku polievam viac, aby Aquaholder dobre nasiakol vodou. Vytvorí sa gél a tým zásoba vody v zemine. Pritom sa nemusím báť, že kvetinu prelejem a korene budú stáť vo vode.
Keď postupne rastlinky prihnojujem, najviac sa mi osvedčilo rozpustné hnojivo alebo rovno tekuté. Rýchlo vsakuje do gélu, ale zároveň pôsobí dlhodobo.
Pokiaľ vysádzam rastlinu s voľnými koreňmi, najprv si dám do vedierka vodu. Množstvo záleží od veľkosti koreňov. Do nej prisypem trošku Aquaholderu, stačí 1 čajová lyžička do 1 litra vody. Gél sa vytvorí behom pár minút. Korienky potom ponorím na chvíľu do tohto gélu, vyberiem a už len zasadím.
Keď korene máčať nechcem, stačí jamku „pocukrovať“ Aquaholderom a potom klasicky rastlinku zasadiť.
Túto metódu „pocukrovania“ využívam aj pri siatí letničiek, sadení cibuľovín, ale napríklad aj pri sadení jahôd.
Keďže si Aquaholder túto schopnosť nasávať tekutiny zachováva po dobu 5-10 rokov, bola by škoda vyhadzovať použitú zeminu z truhlíkov na jeseň do kontajnera. Ja ju ešte zúžitkujem. Za jedno bude dobre sať vodu a za druhé, aj keď nemá už veľa živín, vždy je ešte kvalitnejšia než pôda u mňa v záhrade.
Tak takto som si poradila s nedostatkom vody ja. Ak máte nejaký iný nápad, sem s ním.
Myšlienka k článku “Zásobník vody v pôde”