web analytics
mar 282018
 

Veľa zaujímavostí a občas aj noviniek sa záhradkár dozvie z populárno-odborných časopisov alebo z televíznych magazínov. Ale to je len jednostranná komunikácia. Na internetových stránkach a diskusných fórach sa môžete pýtať, ale nie vždy viete, kto vám odpovedá a aká je skutočná odbornosť a autorita. Ale všetky tieto alternatívy vám ponúkajú len sprostredkovanú skúsenosť a nanajvýš fotky či video. Nieje nad to vidieť veci naživo a môcť sa porozprávať so skutočným človekom. Koncentráciu tohto všetkého nájdete na výstavách.

Keď zájdete aj do tej najvychýrenejšej záhradkárskej predajne, vždy je sortiment obmedzený ponukou ich dodávateľa a výberom ich nákupcu. A penzum odborných informácií predavača je často len podmnožinou predávaného sortimentu. Najhoršie je, keď viete o konkrétnych rastlinách oveľa viac, ako ten, kto sa vám ju snaží predať a preto viete, že trepe. Žiaľ, aj to je naša skúsenosť zo záhradkárskych obchodov.

Aké je to skvelé, keď takéhoto človeka necháte stáť v jeho stánku aj s jeho múdrosťami, často hraničiacimi s úmyselným ubližovaním rastlinám a obrátite sa k niekomu inému. Práve takúto možnosť máte na záhradkárskej výstave. A ešte lepšie je, keď sa môžete o konkrétnostiach pobaviť s človekom, ktorého poznáte z časopisov alebo z televízie a už viete, že nehovorieva od veci.

Ktorá záhradkárska výstava je najlepšia?

Odpoveď záleží od toho, čosi vy pod pojmom „záhradkár“ predstavujete a čo od výstavy očakávate, čo hľadáte. V tomto článku budem „veci“ popisovať z pohľadu človeka, ktorý pestuje zeleninu, ovocie aj kvety a nie pre predaj, ale pre osobnú potrebu. Z pohľadu záhradkára, ktorý nechce nič zbytočne chemicky ošetrovať, nemá záujem o veľké monokultúrne plochy, zaujíma ho „všehochuť“ a pestrosť úrody.

Práve preto hneď v úvode zabudnime na jesenný Agrokomplex v Nitre. To je z pohľadu výstavníctva úplne iná liga a „obyčajný človek“ je tam len na to, aby zvyšoval počet návštevníkov, platil vstupné a konzumoval občerstvenie. Oveľa lepšie tam pochodí farmár, ktorý pestuje, postrekuje a hnojí plodiny na kšeft a platí lízing za stroje, aby nakoniec žil tak, ako ten záhradkár, ktorý sa nenaháňa za fondami, dotáciami a výnosmi 😉

Hurá do Záhrady 2017

Zo slovenských výstav pre záhradkárov sa nám zapáčila tradičná jarná výstava v Trenčíne a dobre bolo aj na jeseň na novej výstave „Hurá do záhrady„. Nižšia návštevnosť znamená, že sa dá pohodlne zaparkovať hneď vedľa výstaviska, pri stánkoch sa netlačíte a ak, tak iba so záhradkármi, s ktorými si máte čo povedať a aj vystavovatelia a predajcovia majú čas podebatovať s návštevníkmi. A nákup si viete kedykoľvek odniesť na parkovisko a nemusíte stromčeky, kvety a náradie vláčiť celý deň so sebou.

Podobne sa budete cítiť, ak zavítate na Moravu, konkrétne na pravidelne každý štvrťrok konanú výstavu Flora Olomouc. Ani tu sa nekonajú dopravné zápchy v meste a výber na stánkoch je neuveriteľný. Tak ako nezaplatíte zbytočne veľa za parkovné alebo vstupné, nebudete preplácať ani občerstvenie.

Augustová Flora Olomouc v roku 2017

Jediné mínus výstav v Olomouci je vzdialenosť zo stredného alebo východného Slovenska. Ideálne je, ak máte možnosť spojiť cestu do Českej republiky s výstavou a len sa cestou zastaviť.

Ak ste cestovateľský tip, zájdite až do Litoměříc severne od Prahy. Zahrada Čech a Tržnice zahrady Čech sú dve najlepšie jarné a jesenné záhradkárske výstavy, ktoré sme mali možnosť navštíviť. Obe nasadili latku úrovne a rozsahu aj kvality výstav veľmi vysoko vrátane nízkych cien a širokého sortimentu, ktorý si na výstave môžete zakúpiť.

Ak vás v záhradkárskom obchode vo vašej blízkosti nevedia obslúžiť, ak vás časopisy svojou ponukou neuspokojujú, vyberte sa na výstavu. Na dobrej záhradkárskej výstave je to úplne iný zážitok.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.