Ľanové semeno ako zdroj 3-omega a všeličoho iného

Čo sú 3-omega mastné kyseliny?

Ono sú to vlastne tuky. Ale tie správne, pre naše telo nevyhnutne potrebné. Zabezpečujú optimálnu hladinu cholesterolu v krvi, majú mierne pozitívny účinok na riedenie krvi a činnosť srdca. Chránia cievy pred aterosklerózou, podporujú imunitu. Všetko samé dobré veci.


Ako to teda zariadiť, aby sme ich mali v našom tele dostatok?

Keďže si ich telo nevie samo vytvoriť ani ich dlhšie skladovať, musíme ich pravidelne dopĺňať stravou.

Ako hlavný zdroj sa doporučujú mastné ryby ako losos, tuniak či makrela. Často sa stretnete s propagáciou samotného rybieho oleja vo forme kapsúl, ktoré však vo väčšine prípadov tiež rybami cítiť.

Kto však ryby veľmi nemusí alebo ich jednoducho len tak často neje, nič sa nedeje. Stačí siahnuť po iných dostupných zdrojoch vo forme orechov, semien alebo olejov z týchto semien.

Kvalitné esenciálne mastné kyseliny ako sa 3-omega tiež označujú, nájdete v ľanových semienkach a ľanovom oleji.

flaxĽan sa u nás už od pradávna pestoval. Rastlina má bledomodré kvety. Plodom je tobolka s hnedými alebo žlto-zlatými semienkami. Z nich sa potom lisuje olej. Ľan sa používa na výrobu plátna. Semená sú považované za liek. Myslím, že právom.

Z obsahových látok sú významné 3-omega mastné kyseliny (alfa-linolénová kyselina), vitamín E, kyselina listová, draslík, fosfor, vápnik a horčík. Z rastlinných chemických látok tzv. fytochemikálií obsahuje flavonoidy, lignany a vlákninu.

Široké spektrum účinných látok nám ponúka využiť ľanové semienka tak k prevencii ako aj k liečbe rôznych zdravotných problémov.

Celé semienka sa používajú ako prostriedok proti zápche. Do pohára studenej vody namočte na pár hodín 2 polievkové lyžice semienka. Vzniknutú tekutinu po lyžičkách užívajte v priebehu dňa. Ja ešte pridávam celé semienka do cesta na chlieb.

Ak používate nepomleté ľanové semienka, využijete z nich len vlákninu. Tá je síce výborná, ale semienko má vo svojom vnútri ďalšie poklady, ku ktorým sa dostanete tak, že ho pomeliete. Mne sa osvedčil mlynček na kávu.

Denná dávka podľa Dr. Bukovského sú 2-4 čajové lyžičky mletého semena.

Táto dávka pomáha pri :

  • prevencii a liečbe aterosklerózy, ischemickej choroby srdca
  • prevencii a liečbe rakoviny
  • prevencii a liečbe vysokého krvného tlaku
  • prevencii a liečbe cukrovky 2. typu
  • prevencii a liečbe vysokej hladiny cholesterolu v krvi

Podporuje imunitu, liečbu ochorení ako psoriáza, astma. Znižuje bolestivosť a zlepšuje pohyblivosť kĺbov pri reumatoidnej artritíde.

Ľanové semienka si môžete pomlieť aj do zásoby. Niektoré zdroje to ale nedoporučujú kvôli zatuchnutiu cenných látok. Ja som zvolila kompromis. Semienka meliem každý druhý deň. Hneď použijem polovicu, teda 2 vrchovaté čajové lyžičky a zvyšok v poháriku so šroubovacím uzáverom uložím do chladničky.

Dennú dávku si môžete rozdeliť a použiť do jogurtu, šalátu, do polievky alebo vločiek.

V knihe Dr.Lebenharta „Svlékl jsem bílý plášť“ som objavila recept na užívanie ľanového oleja. Má vraj silné protinádorové účinky.

  • oil2 lyžice ľanového oleja
  • 1 lyžica mletých ľanových semienok
  • 2 lyžice tučného tvarohu
  • 1 lyžica medu

Táto zmes sa užíva raz denne, trebárs ako raňajky.

Ľanový olej doporučujem kupovať za studena lisovaný, uchovávaný v chladničke. Chuť  má mať jemne orieškovú, vôňu skoro žiadnu. Ak akokoľvek páchne, už ho neužívajte vnútorne.

Mne užívanie potrebných 3-omega z ľanu formou sladkej kašičky na raňajky maximálne vyhovuje a tak verím, že to môže byť príjemný začiatok aj vášho dňa.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.