Ochranu zdravia a bezpečnosť práce si spájame so zamestnaním. Panelákovému človeku doma nehrozí žiadny úraz, pokiaľ nespadne pri televízii z gauča. Ale aj v domácej dielni a záhrade by sme na svoje zdravie nemali zabúdať. Sú situácie, kedy sa ochranné pomôcky hodia aj v domácom prostredí.
Ak máte trochu väčšiu záhradu, celkom iste pravidelne kosíte trávu a občas použijete motorovú pílu. Nevyhnutnými pomôckami okrem kľúča na sviečku a kanistra s palivom sú ochranné okuliare alebo lepšie štít, keď nepracujeme práve na ideálnej zelenej lúke. Taký malý úlomok dreva, vystrelený vysokou rýchlosťou žacej struny či trojzubu krovinorezy dokáže v tvári dobre poštípať. Vibrácie spaľovacieho motora po hodine práce neskúsený človek cíti v rukách a kvalitné pracovné rukavice výrazne pomáhajú.
Avšak okrem rúk a chrbta krovinorezy aj motorové píly namáhajú sluch. Pri práci s nimi sme blízko zdroju hluku a niečo na ochranu sluchu by sme mali mať. Možno sa to nezdá, hodinka s pílou nikomu neublíži, ale opakované používanie už následky zanechať môže. A ak chceme, aby nám záhrada prinášala radosť aj úžitok, okrem rúk a očí si musíme chrániť aj sluch.
Ďalším často využívaným náradím v záhrade sú postrekovače. Ľudia, ktorí sa snažia pestovať organickú produkciu, aby ich rodina jedla zdravo, sa niekedy dostanú do situácie, že keď nechcú prísť o celú úrodu zemiakov alebo ovocia, musia siahnuť v obmedzenej miere k chemickému postreku. Pri ňom musíme brať do úvahy teplotu vzduchu, zrážky ale tiež smer vetra, aby sme nepostriekali aj iné kultúry alebo nezasiahli susedov pozemok. Celotvárová maska nás ochráni pred vdýchnutím postreku a zasiahnutím očí. Aj keď v postrekovači máme výluh zo žihľavy alebo iný organický prostriedok na ochranu pred škodcami, malá polomaska zabráni zbytočnému nadýchaniu sa aerosólu.
Aj na svojom pozemku, bez dozoru kontrolóra bezpečnosti práce, sa oplatí používať osvedčené ochranné pomôcky. Pracujeme predsa na svojom a pre seba.
Komentáre