Účinné riešenia detskej inkontinencie

Inkontinencia, čiže nedobrovoľný únik moču sa väčšinou spája s vyšším vekom alebo vážnejším ochorením. Touto poruchou však môžu často trpieť aj deti s určitou poruchou dozrievania reflexov močenia. Ak ide len o občasné menšie úniky moču, určite nie je dôvod na paniku. Čo však robiť v situácii, keď sa tento problém stáva každodennou záležitosťou?

Ako pri všetkom, tak aj v prípade samovoľného úniku moču u detí úspešnému riešeniu problému predchádza zistenie príčiny jeho vzniku. Ak sa vaše dieťa začalo zrazu pomočovať, alebo tento stav trvá dlhšie, oslovte čo najskôr vášho pediatra. Skorou diagnostikou možno toto ochorenie úspešne vyliečiť.

Všetko chce svoj čas

Vyprázdňovanie močového mechúra je do určitej miery nevedomý proces riadený vylučovacím reflexom a schopnosť jeho vedomého ovládania sa objavuje až o niečo neskôr.  S rastom dieťaťa sa zväčšuje aj mechúr a jeho kapacita, čím sa postupne znižuje frekvencia močenia, a tak sa začína formovať aj schopnosť vedomej regulácie jeho vyprázdňovania.

Asi vo veku dvoch rokov dieťaťa už možno túto schopnosť pozorovať, keď dieťa dokáže ovládať spúšťanie močenia, ako aj jeho prerušenie pomocou vôle. Približne v tomto období si aj začína osvojovať hygienické návyky. Na dĺžku trvania tohto procesu vplýva mnoho faktorov od genetických dispozícií, funkčných anomálií a chorôb až po vplyv prostredia. Tieto sú veľmi individuálne, no z hľadiska normálneho vývinu ide o určitú fázu dozrievania močových orgánov a reflexov.

Čo môže byť príčinou detskej inkontinencie

U detí predškolského veku sa môžu vyskytnúť menšie alebo občasné úniky moču dôsledkom akútneho ochorenia alebo môžu byť zamieňané len za výtok. Ak však problémy so samovoľným únikom moču pretrvávajú dlhšie alebo naberajú na intenzite, je namieste zistiť, aká je ich príčina. Práve od toho vo veľkej miere závisí, či bude v konkrétnom prípade liečenie detskej inkontinencie úspešné a účinné.

dieťa

Za najsilnejšie faktory ovplyvňujúce samotný vznik problémov s pomočovaním môžeme považovať genetické dispozície. V praxi to znamená, že ak mali v detstve takýto problém rodičia, s veľmi vysokou pravdepodobnosťou ním bude trpieť aj ich dieťaťa. Za vznikom inkontinencie však môžu byť aj iné príčiny. U detí sa najčastejšie vyskytujú funkčné poruchy močových ciest a močového mechúra, zápalové ochorenia vylučovacej sústavy, prípadne nadmerná produkcia moču počas spánku.

Najmä u dievčat môžu byť veľmi časté zápaly močových ciest, ktoré sú niekedy sprevádzané aj pomočovaním. V zriedkavých prípadoch môže ísť aj o vážnejšie ochorenie, či dôsledok nejakej prežitej udalosti spojenej s nadmerným emočným vypätím. Nech už máte podozrenie na akúkoľvek príčinu, konečné rozhodnutie za každých okolností zverte do rúk pediatrovi, ktorý dieťa vyšetrí a stanoví ďalší liečebný postup.

Súvisiace:  Dokonalá káva z dokonalého kávovaru

Kde hľadať pomoc

Podľa toho, aká je u dieťaťa diagnostikovaná forma inkontinencie, detský lekár určí, aký odborník je v danom prípade kompetentný pokračovať v liečbe. Ak vaše dieťa trpí ľahšou formou samovoľného úniku moču, niekedy problém vyrieši pediater a pár návštev u urológa. Pri vrodených funkčných a vývojových poruchách je v niektorých prípadoch nevyhnutná aj operácia, ktorou by sa mal problém z väčšej časti vyriešiť. Inokedy je nevyhnutý aj zásah psychológa alebo až psychiatra.

Formy detskej inkontinencie

K najčastejším formám detskej inkontinencie zaraďujeme nočné pomočovanie, ktoré môže vznikať z rôznych príčin. Okrem hormonálnych a genetických faktorov, ktoré vplývajú na funkčnosť vylučovacích orgánov, môže súvisieť aj s poruchami spánku a psychickými poruchami. V prípade detí patrí urgentná inkontinencia medzi ďalšie často sa vyskytujúce poruchy vyprázdňovania močového mechúra.

Často vzniká v dôsledku vrodených ochorení a vážnejších porúch v procese dozrievania reflexov močenia. U detí sa väčšinou prejavuje v podobe opakovaného úniku moču počas dňa a úplného úniku počas noci. Stresová inkontinencia je zapríčinená oslabením činnosti vonkajšieho zvierača, v dôsledku čoho dochádza k úniku moču najmä pri kýchaní, kašli alebo fyzickej námahe.

Obidve formy väčšinou súvisia s poruchami funkcie dolných močových ciest. Pri anatomickej inkontinencii dochádza u detí takmer k permanentnému úniku moču. V závislosti od stupňa závažnosti ju zapríčiňujú poruchy vývoja vonkajšieho zvierača močovej trubice, prípadne anomálie vyústenia močovodu. Zriedkavo sa môže vyskytovať aj tzv. paradoxná ischúria, ktorá sa prejavuje pretekaním moču z dôvodu jeho dlhodobého zadržiavania.

Možnosti riešenia detskej inkontinencie

Úspešnosť liečenia všetkých foriem inkontinencie je predovšetkým podmienená dodržiavaní určitého režimu. Napríklad pri urgentnej, ale aj stresovej inkontinencii sa niektorým pacientom odporúčajú a predpisujú rehabilitačné cvičenia na posilnenie svalov panvového dna. V ľahších prípadoch pomôže aj vedomé trénovanie vyprázdňovania močového mechúra s cieľom zvyšovať jeho kapacitu. Najmä pitie väčšieho množstva tekutín počas dňa  prispeje  k jeho rozťahovaniu, čo následne môže pomôcť najmä pri problémoch s nočným pomočovaním.

Ďalšie z možných opatrení predstavuje aj vedenie detí k tomu, aby navštevovali toaletu až vtedy, keď pociťujú plný mechúr. Nesmierne dôležité je aj dodržiavanie správneho pitného režimu počas dňa s kvalitnou skladbou prijímaných tekutín.

Ak práve bojujete s niektorou z foriem detskej inkontinencie, mali by ste uplatňovať predovšetkým citlivý a trpezlivý prístup. Práve otázka adekvátneho prístupu a správnej motivácie je pri takto postihnutých deťom základným kľúčom pre dosiahnutie úspechu. Veď vystresované a frustrované dieťa asi len ťažko zaznamená nejaké významnejšie pokroky, obzvlášť pri tomto citlivom probléme.

Súvisiace:  Ako sme dvíhali nádrž

V mnohých prípadoch je nevyhnutnosťou aj používanie vhodných hygienických pomôcok. Súčasný trh ponúka veľmi účinné riešenia úniku moču aj pri deťoch. Pri ťažších formách inkontinencie sú veľmi užitočným riešením  detské plienkové nohavičky správnej veľkosti, ktoré prispievajú k zachovaniu vysokého hygienického komfortu a spokojnosti vášho dieťaťa.

Podobné články:

suchá večera
Nemocničná strava – večere
Je to už celý mesiac, čo som naposledy večerala v...
Čítať ďalej
Zubná ordinácia v Prahe 9
Zubná ordinácia v Prahe 9
Kto veľa cestuje po zahraničí, jeden z problémov, ktoré treba...
Čítať ďalej
pokládka PVC Ostrava
Pokládka PVC
Nedávno som navštívil svojho lekára. Celý deň som nemal čas,...
Čítať ďalej
vlaňajšia úroda paradajok
A je po paradajkách na balkóne
Jeseň sa ukázala v plnom prúde. Slnka je pomenej, zato...
Čítať ďalej
Ginkgo biloba. Pradeduško s pozoruhodnými účinkami
Vysoký, mohutný strom, ktorému sa darí práve na miestach, kde...
Čítať ďalej
Musel som opraviť prvý vyvýšený záhon
Pestovať potraviny jednoduchšie, ľahšie, ušetriť ľudskú námahu. To bolo naším...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.