Že sa vám to zdá príliš skoro? Že ešte ani poriadna zima nebola a už by tu o chvíľu mala byť jar? No, moja šéfka dnes vyhlásila, „O dva mesiace už budete kopať v záhradke“. Pravdu povediac, zdá sa mi to aj vcelku reálne. Ale odhliadnuc od toho, či jar príde v marci alebo trochu neskôr, aby zo semienok papriky vyrástli sadeničky, trvá pomerne dlho. Preto je v januári na ich výsev ideálny čas.
Viem, nie každý si dokáže vypestovať svoje vlastné sadenice papriky či paradajok. Niekto na to nemá podmienky, inému sa nechce, však keď príde čas výsadby, na trhu je sadeníc na mraky. Je na tom kus pravdy. Na druhej strane, už ste si niekedy všimli, koľko rôznych odrôd napríklad papriky dostanete vo forme semienok koncom zimy a koľko odrôd hotových sadeníc neskôr na trhu? Kým semienok je možno aj niekoľko desiatok odrôd, tak priesad máte tak tri-štyri druhy. Aj to sa veľakrát od predajcu dozviete len to, či je oná paprika biela a či zelená. Možno ešte tak, či je štipľavá. No či bude aj v skutočnosti taká, zistíte až o pár týždňov. No a práve preto si ja najradšej predpestujem sadeničky sama.
Agroperlit ako ideálny substrát
Na výsev a pestovanie priesad sa mi v minulosti osvedčil hotový výsevný substrát. Malo to však jednu malú nevýhodu. Občas sa mi stalo, že mi drobučké sadeničky začali „padať“. Podľa názoru odborníkov je to spôsobené premnožením húb v substráte. No iste, bodaj by sa nemnožili, keď sa vychádzajúce semienka často polievajú a udržujú v teple. Ak som tomu chcela zabrániť, musela som často vetrať a niekedy ani to nestačilo. Existuje síce proti padaniu klíčiacich rastlín aj chemický postrek, no v byte som ho používať veľmi nechcela. V minulom „Receptári“ na Prime som však uvidela skvelú vychytávku. Semienka papriky vysadené nie do substrátu, ale do agroperlitu. Aké jednoduché.
Vlhko a teplo, bez plesní a škodcov
Postup je vcelku jednoduchý. Vezmete si malý črepník s podmiskou. Vystrihnete dva krúžky z bielej netkanej textílie. Jeden položíte na dno črepníka. Ten bude brániť vypadávaniu zrniek perlitu do podmisky. Potom črepník naplníte perlitom. Naň vysejete semienka papriky. Ak máte trochu času, môžete ich nechať aspoň dve hodiny namočené v slabom roztoku lignohumátu. Urýchlite tak tvorbu korienkov. Ale ak čas nemáte, semienka môžete vysiať aj bez toho. Na rozmiestnené semienka dajte ešte jemnú vrstvu perlitu, ale len takú, aby semienka ešte trochu presvitali. Navrch priložte krúžok netkanej textílie a cezeň dobre zalejte vlažnou vodou pomocou rozprašovača. Môžete použiť aj vodu s lignohumátom, v ktorej ste semienka máčali. Úplne nakoniec vezmite potravinovú fóliu, urobte na nej niekoľko malých otvorov, napríklad špáradlom. Potom ňou prikryte kvetináč. Môžete upevniť gumičkou. Kvetináč umiestnite na teplé, ale hlavne svetlé miesto.
Tak, a máme hotovo. Zostáva už len trpezlivo čakať, kedy sa semienka prebudia a začnú klíčiť. Nesmieme však zabúdať občas ich skontrolovať. Priliať vodu do podmisky, aby bol perlit stále mierne vlhký. A keď už budú rastlinky tak 1 cm nad vysoké, môžeme vrchný krúžok netkanej textílie odstrániť. Dostanú tak viac svetla aj životného priestoru. No a kým príde čas výsadby na záhon, budeme mať vlastné sadeničky naozaj tej odrody, ktorú sme si vybrali.
Komentáre