web analytics
máj 062013
 
paradajky

Balkónové paradajky patria na balkón. To je jasné. Môže sa však stať, že pri pestovaní vlastných priesad zo semienka, máte odrazu toľko sadeníc, že neviete kam s nimi. Na balkón sa zmestí možno desať a čo s ostatnými? Vyhodiť do kompostu? Večná škoda! Skúste ich vysadiť do záhrady ako ja.

Moje balkónové paradajky som vysievala už niekedy v januári. Po krátkom čase bolo jasné, že sa im zjavne darí. Vyklíčili snáď všetky semienka a pri presádzaní som stála pred rozhodnutím, kam s nimi. Keďže na mojom balkóne majú miesto nielen paradajky, ale aj jahody, sundevilla a tento rok ešte aj dva truhlíky petúniek, šestnásť sadeníc balkónových paradajok mi ostalo v kelímkoch od jogurtu.

Neboli síce nijako zvlášť vysoké, no boli krásne zelené a zdravé. Bolo mi ich ľúto len tak vyhodiť a preto som sa rozhodla, že ich vysadím do záhrady.

Miesto pre balkónové paradajky

Moja záhrada, ako už možno mnohí viete, je skôr okrasná, ako úžitková. Úžitok prinášajú len ovocné stromy, kríky a záhradné jahody. Ostatná časť je akýsi trávnik a „skládka kameňov“, ako ju nazval môj sused. Voľné hriadky veľmi nemám. A už vôbec nie na také množstvo paradajok. Ale riešenie, kam s prebytočnými balkónovými paradajkami som predsa len našla. Vysadila som ich pod mladé ovocné stromčeky.

ochrana balkónových paradajok

ochrana balkónových paradajok

Mladá jabloň, tohto roku ešte bez úrody, a mladá Aprimira, tiež ešte nie veľmi košatá, poskytli mojim paradajkám útočisko. A keďže balkónové paradajky nezaberú veľa miesta ani keď už prinášajú úrodu, zmestilo sa mi pod stromčeky sadeníc viac. Pod jablonku osem a pod Aprimiru šesť. Jedna ešte skončila pod mladou, asi dvojročnou slivkou.

vitálna balkónová paradajka

vitálna balkónová paradajka

 

 

balkónové paradajky pod stromom

balkónové paradajky pod stromom

Ochrana balkónových paradajok

Keď som paradajky do záhrady vysádzala, bolo sucho a ráno ešte chladno. Bála som sa aj prízemných mrazíkov, ktoré by mladým sadeničkám mohli ublížiť. Ako ochranu som preto použila PET fľaše. Dno som odrezala a vrchnáčik odšraubovala. Takto pripravenú fľašu som potom nastokla na čerstvo vysadené paradajky.

Hoci som mala trošku obavy, ako budú sadeničky znášať tento môj experiment, zjavne som im ulahodila. Netrvalo ani týždeň a paradajky zaplnili celý objem fľaše. Netrpeli nedostatkom vody, ani prebytkom slnka. Práve naopak. Boli mocné a životaschopné. A tak som z nich dnes „plastovú ochranu“ odstránila.

paradajky už bez ochrany

paradajky už bez ochrany

Vyzerajú nádherne, čo poviete?

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.