Veľmi rada experimentujem s rôznymi druhmi sladidiel. Čím prírodnejšie, tým lepšie. A tak som sa dostala k používaniu obilných sladov. Sú dosť sladké, mne do raňajkovej ľanovej kaše stačí jedna kávová lyžička a tak mi taký zaváraninový pohár vydrží veľmi dlho.
Slady sa vyrábajú z obilia, ale napríklad aj z ryže. Neobsahujú žiadny pridaný cukor. Naopak, sú prospešné kvôli množstvu minerálov a vitamínov, ktoré telu dodávajú. Na rozdiel od bieleho cukru, ktorý nám práve tie vitamíny a minerály z tela odoberá.
Sú dobre stráviteľné, ale majú nízky glykemický index. To znamená, že jednoduchý cukor sa z nich uvoľňuje postupne a pankreas tak nemusí tvoriť príliš veľa inzulínu naraz.
Z obilia sa vyrábajú fermentáciou, teda akýmsi kvasením. Aby po otvorení slad neprekvasil, má sa uchovávať v chladničke.
Toto som však zistila až po prečítaní štítku na pohári. A tak som pre „milý slad“ v sedem decovom pohári musela nájsť v chladničke miesto. Škoda len, že tá naša chladnička nie je nefukovacia.
Keď sme ju pred časom kupovali, bola najväčšia v obchode. Väčšiu už nemali. Ukázalo sa však, že je pre nás stále malá. Zvlášť v lete, keď v nej uchovávame takmer všetko jedlo.
Včera som si však konečne vydýchla. Po asi mesiaci každodenného vyberania a ukladania sladu z chladničky na stôl a zo stola do chladničky, som z pohára vybrala poslednú lyžičku.
„Hurá, aspoň budem mať v chladničke viac miesta“, pomyslela som si. A od dnes začnem zase používať med. Ten sa pri skladovaní uspokojí aj s izbovou teplotou.
Môj recept na sladký začiatok dňa:
- 2 PL tvarohu
- 2 ČL ľanových semienok čerstvo namletých
- 1 ČL ľanového oleja, za studena lisovaného
- 1 ČL sladu alebo medu
Okrem toho, že to pomáha pri bolestiach kĺbov, artróze, proti cholesterolu, proti zápche, vďaka sladkej chuti si naštartujete metabolizmus a počas dňa máte menšiu chuť na sladké.
Komentáre