Ako obchod zvyšuje spotrebu paradajok

Že je zelenia zdravá, o tom niet pochýb, najmä u tej doma vypestovanej. Keď si kúpime paradajku v obchode, nie vždy má takú vôňu a chuť, ktorú očakávame, ak máme možnosť jesť domácu zeleninu. Mestskí ľudia však takú možnosť nemajú a tak im obchod môže predať aj paradajku nezrelú. A teraz sú „tlaky“ na zvyšovanie objemu predaja cez zdravotné strašenie.


Správne zrelá paradajka je krásne červená, voňavá a šťavnatá. Keď sa do nej schuti zahryzneme, občas nám červená šťava vystrekne aj mimo úst. Ale vonku v záhrade to nevadí. Keď si dáme jednu či dve len tak, bez chleba a bez ničoho, tak do tela dostaneme nie len chutnú šťavu a zdravú dužinu. Je to voda proti smädu, vitamíny proti chorobám, vláknina na dobré trávenie, trocha cukru pre energiu a objem pre zasýtenie žalúdka. Paradajky ale skvele chutia aj ako súčasť raňajok či olovrantu, spolu s mäsom, chlebom, syrom.

Dužina je na paradajke azda najchutnejšia

Nedávno sa internetom začala šíriť informácia, že pred konzumáciou paradajok máme odstrániť jej vnútro. Stred, semienka a šťavu, pretože môže spôsobiť zdravotné problémy. Jesť sa má len vonkajší tuhý obal.

Tisíce rokov ľudia jedli paradajky komplet aj so šupkou a zrazu sú semiačka jedovaté? Kto šíri taký nezmysel? Alebo to nie je nezmysel? Vyšľachtili pestovatelia pre supermarkety snáď také odrody, ktorých semená sa jesť nedajú? Preboha, čím to potom hnoja? A bolo by tu ešte jedno vysvetlenie. Zvedaví ľudia sú schopní všetkého. Aj vypestovať vlastné paradajky, nie len na záhrade ale aj na balkóne, zo semien kupovanej zeleniny a prestať utrácať peniaze v obchodoch. Tomu treba zabrániť! Vyhlásime stred paradajky za odpad, naučíme ho ľudí likvidovať a kšeft bude zachránený. Rovnako ako to urobili z bylinkami. Vyhlásili ich za burinu a ľudia ich v trávniku vytrvale likvidujú chemickými postrekmi 🙁

Pravda môže byť aj taká, že sa obchodníci iba snažia predať viac paradajok. Ak ľudia polovicu toho, čo kúpili a zaplatili, vyhodia, možno budú kupovať viac zeleniny a obchodníci zarobia dvojnásobok. Čo už, zarába sa na ľuďoch a najlepšie na hlúpych. Normálny záhradkár nevyhodí to, na čom niekoľko týždňov pracoval. A už vôbec nie polovicu chutnej a zdravej úrody zeleniny.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.