web analytics
aug 042013
 

Aj vy ste vo svojej solničke vymenili klasickú soľ za morskú v domnení, že je zdravšia? Že obsahuje plno cenných minerálov, ktoré naše telo potrebuje? Urobila som tak pred časom aj ja. Vyskúšala som niekoľko druhov. Medzi inými aj tú s názvom „Gemma di mare“, vyrobenú v Taliansku. A bola by som si ňou solila jedlo pokojne ďalej, nebyť článku v jednom časopise.


O soli sa toho už popísalo veľa. Či už o tej klasickej kuchynskej alebo morskej. Soľ ako taká je pre naše telo nevyhnutná. Zabezpečuje rovnováhu vnútorného prostredia, zlepšuje príjem živín z varených jedál, stimuluje ľadviny. A jednoducho nám chutí.

V poslednom období sa však preferuje používanie hlavne soli morskej. Zvlášť, ak je prírodná a nerafinovaná. Ibaže morskú soľ dostanete kúpiť častejšie rafinovanú. Teda bielenú a bohužiaľ zbavenú tých najcennejších minerálov. Zato však obohatenú o všeličo. Okrem umelo pridaného jódu v nej nájdete trebárs kyanid.

morská soľ

morská soľ

„Neškodný kyanid“

Kyanid draselný, známy aj ako cyankáli, je silný jed. Učili sme sa to už v škole na hodinách chémie. Tým, že zamedzuje prístupu kyslíka k bunkám, jednoducho ich zabíja udusením. Citlivé sú naň hlavne bunky, ktoré kyslík najviac potrebujú. A to bunky mozgu a srdca. Zabíja spoľahlivo už v priebehu niekoľkých minút.

A čo s tým má spoločné morská soľ? Možno nič. A možno až priveľa. Takmer každá totiž obsahuje kyanid. Našťastie nie ten draselný, ale ferokyanid sodný. Vraj zabraňuje spekaniu kryštálov.

zloženie morskej soli detail

zloženie morskej soli detail

Vo väčšine príručiek sa dočítate, že E535 je neškodná látka. Jej molekula je tak pevná, že sa v tele v žiadnom prípade nerozkladá a teda nie je schopná vyvolať otravu. Podľa viacerých autorov je však E535 látka, ktorá na organizmus pôsobí nepriaznivo.

Tak si vyberte. Ak sa chcete po tejto informácii vrátiť k používaniu klasickej soli z nášho solivaru v Prešove, dajte pozor. Ferokyanid draselný už nájdete aj tam. Že by to bola daň za to, že sme si zvykli na jemnú sypkú soľ a výrobcovia sa nám ju snažia vyrobiť za každú cenu? Aj za cenu prípadného poškodenia zdravia?

Každopádne soľ s kyanidom do mojej kuchyne nepatrí. Skončila v koši a viac túto značku nekúpim.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 350 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


  6 komentárov na “Morská soľ s kyanidom”

 1. Opera 34.0.2036.25 Opera 34.0.2036.25 Mac OS X 10.8.5 Mac OS X 10.8.5

  Ten „fero“ kyanid ma dostal tiez. Rovnako som si pamatal,ze kyanid do hrnca velmi nepatri a to,ze sa k nemu pridal Fero, ma nijako zvlast neupokojilo. Tak som zacal patrat a dostal som sa az na tuto stranku.
  Je to des, co vsetko dnes konzumujeme. A vsetko sa pritom odohrava v dobrej viere, ze ked si kupite nieco v potravinach, nebude to predsa nevhodne na jedenie. Omyl, opak je pravdou.

  Este jedna poznamka k „zdravej“ morskej soli. Kazda sol je morska, aj ta z Presova, ba dokonca ta z Presova moze byt aj zdravsia ako vsetky sucasne morske druhy, kedze je to sol z mora spred milionov rokov. Je len otazko,co vsetko v Presove do soli pridaju…

 2. Firefox 38.0 Firefox 38.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

  Tiež máme túto soľ v kuchynke v práci a presne som si všimol ten kyanid. I keď hotové jedlo nesolím. Je pravda, že ferrokyanid sodný sa považuje za bezpečnú látku, ale i tak by som sa tejto soli radšej vyhýbal. Radšej čistú soľ aj napriek tomu, že ju občas treba rozdrviť v rukách.

 3. Safari 8.0 Safari 8.0 Mac OS X 10.10 Mac OS X 10.10

  Vratit sa k presovskej soli uz neda. To ze je na obale napisane solivary nic neznamena, je to len nazov. Povod soli je rakusko, je to aj v popise vyrobku 😉 http://www.cas.sk/clanok/358802/presovska-sol-nepochadza-zo-slovenska-tazia-ju-v-rakusku/

  • Firefox 44.0 Firefox 44.0 Windows 7 Windows 7

   Aspoň vidíme, čo skutočne chcú „zahraniční investori“. Našťastie sú aj iné zdroje a je len na zákazníkoch, ktoré výrobky v obchodoch uprednostnia a tým dajú obchodníkom najavo, ktorý tovar si môžu strčiť… naspäť do skladu.

 4. Firefox 47.0 Firefox 47.0 Mac OS X 10.11 Mac OS X 10.11

  Vy geniovia, a cim si myslite ze solia rozky a ine produkty ktore kupujete v supermarketoch?

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.