web analytics
máj 112014
 
umelý pahorok v záhrade

Ak som vás predchádzajúcim článkom inšpirovala a chceli by ste si aj vy založiť svoju vlastnú nemeckú kopu, ponúkam vám sériu fotografií, ako som postupovala ja.

 

 

 

Vytvoriť nemeckú kopu u mňa v záhrade nebolo až také zložité. Teóriu som mala v podstate naštudovanú, nejaký materiál tiež v záhrade bol, len kmene stromov, vlastne už palivové drevo, a hrubšie konáre, som si musela zaobstarať.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Správna poloha – základ úspechu

Aj keď ma už svrbeli ruky a chcela som mať kopu rýchlo hotovú, dôležité bolo vybrať pre ňu správne miesto. Najlepšie na slnku. Navyše samotná kopa mala smerovať zo severu na juh. A keďže takéto mesto bolo v mojej záhrade len jedno, začala som kopať základ priamo uprostred trávnika. Malo to však svoje výhody. Celé veľké trsy trávy spolu s koreňmi, ktoré boli potrebné na prevrstvenie materiálu v kope, som mala hneď k dispozícii.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Od kmeňov stromov až po jemný kompost

Vykopaný základ široký cca 1 meter, dlhý cca 3 metre a hlboký cca 20 cm, som vystlala vrstvou kartónu. Za jedno to zabráni prerastaniu buriny a za druhé kartón vo vnútri kopy zabezpečí vlhkosť potrebnú na postupné rozkladanie materiálu v jednotlivých vrstvách. Na kartón som uložila vrstvu najhrubšieho dreva. Potom som pokračovala hrubšími vetvami a neskôr tenšími vetvami. Po tenkej vrstve kartónu nasledovala vrstva vykopanej trávy koreňmi smerom nahor a hrubý nespracovaný kompost, do ktorého som ešte predtým zapracovala granulovaný urýchľovač kompostu. Úplne poslednú vrstvu tvoril ten najjemnejší materiál, aký som v záhrade našla. Kompost z najspodnejšej časti kompostovacej nádoby.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Hotovú hrobľu som ešte v ten deň aj osadila. Ako prvé na nej našli svoje miesto priesady paradajok a papriky, ale aj niekoľko koreňov jahôd. A keďže je ešte len skorá jar a ešte stále hrozia prízemné mrazíky, ako ochranu som použila dvojlitrové plastové fľaše a mulč v podobe slamy. Takto budú čerstvo vysadené rastliny chránené nie len pred neskorými jarnými mrazíkmi, ale aj pred vysychaním, ak by boli slnečné lúče príliš silné.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.