Udržiavanie hotového kvásku

môj domáci kvások

Ražný kvások ako základ na pečenie domáceho chleba je živý organizmus. Neustále v ňom prebiehajú kvasné procesy, spotrebovávanie „krmiva“ aj vznik sprievodných látok. Všetko sa to spomaľuje uložením kvásku v chladničke, ale aj tak je doba použiteľnosti za týchto podmienok obmedzená. Čo robiť, ak v priebehu dvoch týždňov od uloženia kvásku v chladničke neupečiete nový chlieb? Ako udržať ražný kvások pri živote dlhšiu dobu?



Súčasné priemyselne vyrábané potraviny obsahujú rôzne konzervanty aj syntetické prísady a vo výsledku je trvanlivosť zabalených potravín z obchodu nezriedka aj tri mesiace či tri roky. Človek ľahko podľahne predstave, že všetko, čo vloží do chladničky, tam môže ostať dva mesiace a nič sa nestane. Ani potravine ani človeku, ktorý ju potom zje. To len svedčí o tom, že všetko živé je v potravinách súčasnosti zabité. Pamätám si dobu, keď sa jogurty predávali v sklenených pohárikoch len v utorok a vo štvrtok a vydržali tak tri dni, potom sa pokazili. Obsahovali totiž skutočné živé baktérie z mlieka (nie tie pridávané ako prášok zo suda – občas sa tým chvália v reklamách).

Podobne je to aj s ražným kváskom. Ani kvások nevydrží tri mesiace. Živé baktérie, ktoré v ňom sú, majú ako výsledný produkt štiepenie lepku a vznik CO2. A ako potravu ražnú múku. Keď všetku spotrebujú, všetok lepok rozštiepia, keď nemajú čo jesť, zahynú.

môj domáci kvások
môj domáci kvások

Pred pečením chleba vám odporúčam z misky s kváskom pred pridaním múky na pečenie zopár polievkových lyžíc kvásku odložiť do chladničky. V pohári pod potravinárskou fóliou majú baktérie zásobu múky tak na desať dní až dva týždne. Keď pečiete chlieb každý týždeň, je to fajn, ak máte intervaly dlhšie, musíte vypozorovať, čo na to váš kvások, ako sa mu darí, či nehladuje.

Keď zistíte, že vaša pauza medzi dvomi pečeniami je dlhá alebo že v plánovanom čase nebudete môcť chlieb upiecť, nesmiete nechať kvások napospas jeho osudu. Je potrebné ho udržať pri živote. Treba ho nakŕmiť.

Ale nestačí len nasypať lyžicu múky do pohárika a zamiešať. Okrem iného by ste mohli okraj pohárika znečistiť a kvások by začal plesnivieť. Najlepšie riešenie je vyliať kvások do misky, nasypať 50 gramov ražnej múky a priliať trošku vlažnej vody. Dobre zamiešať, nechať pár hodín postáť (samozrejme zakryté potravinárskou fóliou a na mieste s teplotou cca 22 až 24 °C). Takto sa kvások zohreje, naštartuje spracovanie ražnej múky a potom opäť vložíte kvások do čistého pohárika, ktorý zakrytý fóliou opäť môže na niekoľko dní ísť do chladničky.

Takéto udržiavanie kvásku môžete opakovať donekonečna. Jediný problém budete mať, že budete potrebovať čoraz väčšiu misku aj pohár 😉 Nie je ale nič jednoduchšie ako odobrať časť nepotrebného kvásku a ekologicky zlikvidovať 😮 alebo ho darovať susedke, nech si tiež napečie svoj poctivý a zdravý domáci chlieb.

Ďalšie články na tému „kváskový chlieb“:

3 myšlienky na “Udržiavanie hotového kvásku

  1. Google Chrome 67.0.3396.87 Google Chrome 67.0.3396.87 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition

    Dobry den a musim sa Vam podakovat za inspiraciu na kvaskovy chlebik. A nielen to. Tieto stranky obsahuju tolko informacii, ze sa od nich neviem odtrhnut. Velmi zaujimave.
    Potrebovala by som ale teraz od Vas radu. Urobila som si kvasok, uz som aj prvykrat piekla . Podarilo sa! Vdaka. Len teraz celkom nerozumiem ako dalej. Odlozeny kvasok je v chladnicke. Ak budem chciet za tri dni piect, znamena to, ze ho vyberiem do izbovej teploty, pridam v prvy den 3 lyzicky muky, potom zase na dalsi den 3 lyzicky, a takto az do stvrteho dna, ked zacnem piect? Alebo ten kvasok uz je hotovy a staci ho len vecer vytiahnut do izbovej teploty a ak rano bude zivy, tak z neho peciem? (Samozrejme este predtym si odoberiem do chladnicky na buduce pecenie). Teda na pokracovanie pecenia z kvasku opakujem proceduru troch dni dokrmovania? Dakujem a prajem este vela napadov a chuti o nich napisat

      1. Google Chrome 67.0.3396.87 Google Chrome 67.0.3396.87 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition

        Dakujem Vam velmi pekne za Vas cas, odpoved a link na clanok. Ano, je to tam vsetko pekne popisane. Tesim sa na dalsie inspiracie od Vas a drzim palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.