web analytics
nov 172017
 
môj domáci kvások

Ražný kvások ako základ na pečenie domáceho chleba je živý organizmus. Neustále v ňom prebiehajú kvasné procesy, spotrebovávanie „krmiva“ aj vznik sprievodných látok. Všetko sa to spomaľuje uložením kvásku v chladničke, ale aj tak je doba použiteľnosti za týchto podmienok obmedzená. Čo robiť, ak v priebehu dvoch týždňov od uloženia kvásku v chladničke neupečiete nový chlieb? Ako udržať ražný kvások pri živote dlhšiu dobu?
Súčasné priemyselne vyrábané potraviny obsahujú rôzne konzervanty aj syntetické prísady a vo výsledku je trvanlivosť zabalených potravín z obchodu nezriedka aj tri mesiace či tri roky. Človek ľahko podľahne predstave, že všetko, čo vloží do chladničky, tam môže ostať dva mesiace a nič sa nestane. Ani potravine ani človeku, ktorý ju potom zje. To len svedčí o tom, že všetko živé je v potravinách súčasnosti zabité. Pamätám si dobu, keď sa jogurty predávali v sklenených pohárikoch len v utorok a vo štvrtok a vydržali tak tri dni, potom sa pokazili. Obsahovali totiž skutočné živé baktérie z mlieka (nie tie pridávané ako prášok zo suda – občas sa tým chvália v reklamách).

Podobne je to aj s ražným kváskom. Ani kvások nevydrží tri mesiace. Živé baktérie, ktoré v ňom sú, majú ako výsledný produkt štiepenie lepku a vznik CO2. A ako potravu ražnú múku. Keď všetku spotrebujú, všetok lepok rozštiepia, keď nemajú čo jesť, zahynú.

môj domáci kvások

môj domáci kvások

Pred pečením chleba vám odporúčam z misky s kváskom pred pridaním múky na pečenie zopár polievkových lyžíc kvásku odložiť do chladničky. V pohári pod potravinárskou fóliou majú baktérie zásobu múky tak na desať dní až dva týždne. Keď pečiete chlieb každý týždeň, je to fajn, ak máte intervaly dlhšie, musíte vypozorovať, čo na to váš kvások, ako sa mu darí, či nehladuje.

Keď zistíte, že vaša pauza medzi dvomi pečeniami je dlhá alebo že v plánovanom čase nebudete môcť chlieb upiecť, nesmiete nechať kvások napospas jeho osudu. Je potrebné ho udržať pri živote. Treba ho nakŕmiť.

Ale nestačí len nasypať lyžicu múky do pohárika a zamiešať. Okrem iného by ste mohli okraj pohárika znečistiť a kvások by začal plesnivieť. Najlepšie riešenie je vyliať kvások do misky, nasypať 50 gramov ražnej múky a priliať trošku vlažnej vody. Dobre zamiešať, nechať pár hodín postáť (samozrejme zakryté potravinárskou fóliou a na mieste s teplotou cca 22 až 24 °C). Takto sa kvások zohreje, naštartuje spracovanie ražnej múky a potom opäť vložíte kvások do čistého pohárika, ktorý zakrytý fóliou opäť môže na niekoľko dní ísť do chladničky.

Takéto udržiavanie kvásku môžete opakovať donekonečna. Jediný problém budete mať, že budete potrebovať čoraz väčšiu misku aj pohár 😉 Nie je ale nič jednoduchšie ako odobrať časť nepotrebného kvásku a ekologicky zlikvidovať 😮 alebo ho darovať susedke, nech si tiež napečie svoj poctivý a zdravý domáci chlieb.

Ďalšie články na tému „kváskový chlieb“:


 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Advertisment ad adsense adlogger