Vypadávanie vlasov na jar – príčiny, riešenie, prevencia

Koruny stromov ožívajú, ale koruna krásy redne. Jarné vypadávanie vlasov nie je dôvodom na obavy, pretože je bežným a prirodzeným fyziologickým procesom. Niekoho sa to týka viac, u iných je táto strata taká bezvýznamná, že si ju ani nevšimnú. To, ako to bude prebiehať u vás, vo veľkej miere závisí od vašej genetiky. Tá ale nie je jediným významným faktorom zdravia vlasov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vplýva vonkajší svet na tento jav, a že ako môžete proti nemu bojovať.



 

Jarné vypadávanie vlasov začína ešte v zime

V drvivej väčšine prípadov vypadávanie vlasov na jar je len symptómom poškodenia vlasovej pokožky v predchádzajúcom ročnom období. Dlhé zimné mesiace, chladnejšie počasie, suchý vzduch vnútri a kúrenie, ale aj znížená imunita, menší príjem vitamínov, drobné nachladnutia a samozrejme kombinácia všetkých týchto faktorov vplýva na organizmus zaťažujúco. Chlad môže podráždiť pokožku, v prekúrených miestnostiach sa zas ľahko vysuší. Neprospievajú jej ani lieky a antibiotiká, ktoré sa užívajú proti chrípke a nádche. V chladnejších mesiacoch máme tendenciu sa menej hýbať, čo tiež nie je veľmi prospešné pre zdravie. Možno si to ani neuvedomujete, ale nedostatok fyzickej aktivity spôsobuje horší spánok, čo vedie k psychickej nestabilite. To, že duševný stav človeka sa odráža na stave pleti a pokožky, nie je žiadnym tajomstvom. O tom by svoje vedeli povedať najmä ľudia so sklonom k akné. Toto všetko platí pre pokožku na celom tele, čiže aj pre vlasovú.


 

Príčiny vypadávania vlasov na jar

Vyššie spomínané okolnosti nie sú stresormi len pre pokožku, po určitom čase už musia vzdať boj proti nim aj samotné vlasy. Obzvlášť citlivo reagujú na nedostatok živín a vitamínov. Rast a životný cyklus vlasových folikulov môže stagnovať, koruna krásy je redšia, slabšia, krehkejšia. Vlasy začnú vypadávať. Navyše kvôli nižšiemu príjmu tekutín v zime sa v tele môžu hromadiť škodlivé toxíny, čo má rovnako negatívny vplyv na kvalitu a funkciu vlasových folikulov. Keďže chladný a suchý vzduch vysušuje, prítomné je aj riziko objavenia lupín a nepríjemného svrbenia.

Vypadávanie vlasov na jar teda nie je dôsledok nejakej akútnej udalosti. Jeho príčinou je komplexná súhra rôznych faktorov. Z toho logicky vychádza, že dlhodobé a účinné odstránenie hlavného symptómu bude možné vtedy, ak posilníte svoj organizmus a zlepšíte si tak obranyschopnosť.


 

Ako riešiť jarné vypadávanie vlasov?

Ideálnym a najlepším riešením by bolo predísť všetkým škodlivým vplyvom, ktoré sme vymenovali v predchádzajúcich častiach tohto článku. Počasie však zmeniť nemôžete, teda, ak sa nerozhodnete prezimovať v teplejšej časti sveta. To, čo však určite máte pod kontrolou, je strava. Hovorí sa, že starostlivosť o vlasy začína na tanieri. Nie je to žiadne prehnané tvrdenie, vlasové folikuly sú naozaj veľmi citlivé na nedostatok živín.

Z vitamínov sú to A, B, C a E a z minerálov železo, jód, zinok, meď, selén, vápnik, horčík, ktoré hrajú významnú úlohu v udržiavaní zdravia vlasov a vlasovej pokožky. Jedzte teda zdravo, konzumujte veľa ovocia a zeleniny. Nestačí, ak toto pravidlo budete dodržiavať len na zimu. Telo potrebuje mať dostatok vitamínov a minerálov na to, aby ich dokázalo dodať každej jednej časti, ktorá ich potrebuje počas celého roka.


 

Skoro 100% vlasu tvoria bielkoviny. Ak hlavná stavebná bielkovina vlasov (keratín) oslabne, uvidíte to na zhoršenej štruktúre svojich vlasov a ich rednutí. Proti tomuto javu existuje jedno veľmi jednoduché riešenie: kolagénový výživový doplnok. Kolagén je takzvaný štrukturálny proteín, funguje ako lepidlo. Jeho hlavnou úlohou je držať bunky a tkanivá pohromade, dodať pokožke a vlasom pružnosť a pevnosť. Od veku okolo 25 rokov jeho prirodzená produkcia klesá, starnutím sa úplne zastaví. Nezostáva vám teda nič iné, len ho nahrádzať výživovým doplnkom. Ak hľadáte prémiový produkt, tak vyskúšajte IncaCollagen. Je 100% čistý morský, bioaktívny, hydrolizovaný a nie je maskovaný dochucovadlami. Ak sa rozhodnete pre tento doplnok stravy, môžete si byť istí, že ste svojmu telu dodali celú odporúčanú dennú dávku kolagénu (3 000 mg). Najsilnejším dôkazom jeho účinnosti je ale dlhodobá obľúbenosť medzi spokojnými užívateľmi.


 

Zdroj fotiek: freepik.com

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.