Tekvica Hokkaido prvýkrát v mojej kuchyni

Ak je pravdou, že každá informácia sa k nám dostane v ten pravý čas, keď sme na ňu pripravení, tak mne sa to stalo pred pár dňami. Hoci som o tekvici Hokkaido a jej úžasných nielen chuťových vlastnostiach čítala už dosť dávno, ochutnať som sa ju odhodlala až teraz. Žeby som už bola zrelá? Na túto tekvičku snáď áno.


Vždy som ju vídala skôr v obchodoch so zdravou výživou. Či sa mi zdala príliš drahá alebo som jednoducho nemala chuť experimentovať a skúšať niečo nové, neviem. Možno by som ju ani teraz nebola kúpila, nebyť rozhovoru mladého páru pri nákupe v Lidli. Stáli pri debničke s oranžovými tekvičkami a špekulovali. Kúpiť? Nekúpiť? Ani jeden z nich netušil, ako ju pripraviť, ale napriek tomu sa rozhodli, že ju vyskúšajú. A popri nich som sa „rozhýbala“ aj ja.

Už to, že vôbec v Lidli čosi také objavíte je tak trochu zázrak. Priznám sa, že som sa aj bála, odkiaľ tekvičky pochádzajú. Našťastie na ceduľke bola krajinou pôvodu označená Česká republika. Už som neváhala ani chvíľku a jednu si vybrala. Aj keď nebola v bio kvalite, myslím, že k nej nemusí mať ďaleko. Je totiž nenáročná. Veľa chémie nepotrebuje. Veď pochádza z nehostinných sopečnatých pôd japonského ostrova Hokkaido. Odtiaľ ten názov. Dopestovať sa však dá bez problémov aj u nás.

Ako si zaobstarať vlastnú úrodu tekvice Hokkaido?

Veľmi jednoducho. Teda už len na budúci rok. Po zmrznutých vysejete. Môžete si pripraviť sadeničky aj v predstihu doma na okne, len v záhrade by im mráz mohol ublížiť. Takže sadiť len v druhej polovici mája. Potom už len polievate. Občas prihnojíte. Hnojiť môžete začať už pri výsadbe. Použitím vyzretého kompostu. Keď im zabezpečíte aj dostatok miesta, o bohatú úrodu máte postarané. Oranžové slniečka dozrievajú v priebehu septembra až októbra. O to, či je už správny čas na zber, sa starať nemusíte. Tekvička to vie sama. Keď je už zrelá, stonka stvrdne, akoby zdrevnatela, a plod sa sám oddelí od rastliny. Vy ju len pozbierate a môžete ju hneď aj použiť. Alebo samozrejme aj uskladniť. Podľa dostupných informácií by mala v suchu a chlade vydržať do jari.

Čo s tekvicou Hokkaido v kuchyni?

Ak ste túto odrodu tekvice ešte neochutnali, možno si myslíte, že bude ako ostatné tekvice. Vodavá a bez chuti. Opak je však pravdou. Musím priznať, prekvapila aj mňa. A príjemne. Jej šupka je síce tvrdá, no tepelnou úpravou zmäkne. Preto tekvičku určite nešúpajte. Cenné látky sú hlavne v nej a tesne pod ňou. A dužina? Jedna báseň. Pripomína jemné maslové zemiaky s nádychom orieškov.

Je naozaj veľa rôznych spôsobov, ako sa dá pripraviť. Či na sladko alebo na slano. Hlavne tepelne. Môžete z nej uvariť sýtu polievku či omáčku alebo ju upiecť. Samotnú či s rôznymi náplňami. V zásade ale platí, že čím menej prísad, tým lepšie.

Ja som na prvýkrát zvolila pečenie. Tekvičku som kefkou dobre poumývala. Opatrne som ju rozkrojila a vybrala jadierka. Tie som poumývala a pri nízkej teplote vysušila. Na rok z nich budú nové rastlinky. Dužinu som potom nakrájala na plátky hrubé tak 3 až 4 mm. Rozložené na papieri na pečenie, pokvapkané olivovým olejom a mierne osolené som ich upiekla pri teplote cca 200 st. C. Tak pol hodiny.

pečená tekvica Hokkaido

pečená tekvica Hokkaido doplnená domácimi haluštičkami (špeclami)

Najlepšie chutia čerstvo upečené. A nie je to len môj názor. Keďže mi ich pochválil aj môj otec. A to už je čo povedať. Lebo on rád kritizuje. Keď mali prísť minule na návštevu, akurát som piekla čerstvé. No na stole bolo ešte pár kúskov z večera a tak sa s maminou pustili do tých. Zrejme im naozaj chutili, lebo ich nevedeli vynachváliť. Vraj sú výborné.

Pozitívne účinky tekvice Hokkaido

Tekvica Hokkaido nielen, že výborne chutí, ale má aj liečivé a očisťujúce účinky. Podporuje činnosť sleziny, žalúdka aj pankreasu. Obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín vitamínu A, teda betakarotén. Z minerálov má veľa vápnika a draslíka. Semienka sú svojím obsahom zinku prospešné pri problémoch s prostatou. A podľa najnovšej reklamy vraj pomáhajú pri problémoch s udržaním moču (inkontinenciou) u žien.

Neviem ako vy, ale ja už som sa rozhodla. Budúci rok v mojej záhrade tekvica Hokkaido určite chýbať nebude.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.