Zber vŕby vo veľkom

Možno je to trochu nadnesené, ale „obrať“ úrodu z asi 400 koreňov prútikárskej vŕby mi pripadá ako „vo veľkom“. Vŕby pestujeme v našej záhrade druhý rok a pretože na to nemáme celý týždeň, len víkendy, rozdelili sme si zber vŕbových prútov na etapy a začali sme už v polovičke februára, aby nám vŕby náhodou nestihli vykvitnúť, ako minulý pokusný rok. Ako také vŕbobranie vyzerá?



Vŕby pestujeme hlavne preto, aby odčerpali z pôdy prebytočnú vlahu aj preto, aby sme získali materiál. Olinka by rada z vŕbových prútikov plietla nie len ohrádky okolo stromčekov na udržanie mulču ale aj košíky a iné výrobky, ja by som rád z vŕby pokračoval v budovaní ohrady okolo horného ovocného sadu. No a tiež v našej záhrade spotrebujeme celkom veľké množstvo substrátov, takže potrebujeme vsádku do kompostérov doslova v enormných množstvách.

Vŕby pomáhajú s prebytočnou vodou aj vo dvore

Vŕbové prúty treba rezať v zime, skôr, ako začne vegetácia, teda skôr než začnú kvitnúť a objavia sa prvé lístky. Pripravili sme teda naše mocné nožnice a v polovičke februára sa pustili do zberu v miestach, kde vŕby narástli najväčšie. Okrem ročných prútov sme tu mali aj také, ktoré vlani boli krátke na ploty a preto sme ich nechali dorásť.

Naše nožnice na strihanie hrubších konárov

Stredné pákové nožnice Fiskars najradšej používa Olinka, ale pri konároch nad 25 mm ich zvykne z halúzky odtlačiť. A niekedy krátke ramená nožníc nestačia vyvinúť potrebnú silu. Ja teda silu mám, ale nerád by som ich Olinke zlomil. Na konáre 10 až 20 mm sú ale skvelé, silné a ľahké.

Ja som využíval horné oceľové protibežné nožnice, ale pri niektorých konároch sa mi odchyľovali rezné nože od seba. Je to železo, tak sa mi podarili pár razy ich na klátiku nakovať naspäť k sebe. No niekoľko konárov malo rozdrvené konce. Keď mali v Lidl teleskopické nožnice na konáre do priemeru 40 mm s nožom a kovadlinou, kúpili sme ich. Už prvé použitie ukázalo, že strihajú ostro a presne.

Zakrivené teleskopické nožnice robia čistý rez

Na pohľad veľmi zahnutý hák nedovolí konáru sa vyšmyknúť alebo uhnúť. Rez je čistý a presný, bez poškodenia konárov. Jedinou nevýhodou je mohutnosť nožníc, niekedy som sa len s problémami dostával k jednotlivým prútom a musel ísť na to premyslene.

Vŕbové prúty je potrebné vystrihávať postupne

Teleskopické nastavenie rukovätí ma odbremenilo od zbytočného a náročného zohýnania sa. Keď som konáre nad zemou vystrihol, malými nožničkami sme odstrihli bočné konáriky a prúty roztriedili. Všetky nad dva a pol metra s rovným koncom sme uložili v dome, neskôr z nich budeme pokračovať v budovaní ohrady. Stredné prúty použila Olinka na zapletenie plota pri susedovej komore, ktorej stena z materiálu „čo dom dal“ vyzerá strašne, stena z prútia ju zakryje. No a na zvyšných prútikoch si „pochutnal“ náš elektrický štiepkovač. Vyše sto litrov štiepky obohatilo náš paletový kompostér.

Využijeme z vŕby aj odpad – do kompostu
Zástena v vŕbového prútia zakryje nevzhľadnú komoru

Za dva víkendy sme obrali vŕbové prútie zo štyroch najvýdatnejších miest. Ešte nás čaká vystrihnúť prúty popri južnej hranici, pri susedovom dome aj plote. Už teraz však máme oveľa väčšiu úrodu, ako minulý rok. Aj na stavbu plota, aj na vypletanie a aj do kompostu sa ušlo celkom dosť.

Pôvodné tenké sadenice mocnejú v hrubé kmienky a každý rok na nich môže byť viac a viac prútikov. V lete je z nich pekná zelená zástena a v zime veľké množstvo materiálu pre našu záhradu. A potom že v zime nie je v záhrade čo robiť 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.